Malatya’da servis ücretlerine düzenleme

Malatya Minibüs ve Halk Servis Araçları Odası Başkanı Mesut İnce, Büyükşehir Ulaşım Eş Güdüm Merkezi (UKOME) marifetiyle alınan karar ile eskimemiş eğitim ve tedris yılında ekol servis ücretlerinde düzenlemeye gittiklerini söyledi.

Konuyla ilişik açıklamalarda mevcut Malatya Minibüs ve Ahali Servis Araçları Odası Başkanı Mutlu İnce, motorin fiyatlarındaki faziletli artışlardan, vasıta giderlerinde ve değişik gider artışlarından dünya kıymet artışına başvurmak zorunda kaldıklarını belirtti. İnce, “Büyükşehir Muvasala Koordinasyon Merkezi vasıtasıyla alınan karara göre 2022-2023 eğitim ve talim yılı meslek servis ücretlerinde yeni eşit tarifesi, 0-5 kilometre arası fiyatımız 490 TL, hele özel okullarda hafta sonu de nakil olduğundan muhit 0-5 kilometre olan mesafelerde hafta içi taşımalar 490 TL, hafta sonu birlikte dahil olan taşımalar 690 TL kendisine fiyatımız belirlenmiştir. 05-10 km büyüklüğünde olan mesafelerde ise 520 TL olan taşımalarımız hafta sonu transfer dahil olduğu takdirde 720 TL olarak belirlenmiştir. 10-20 km arasındaki mesafelerde ise hafta içi taşımamız 540 TL, hafta sonu üstelik dahil olduğu ahit ise 740 TL namına fiyatımız karara bağlanmıştır. 20 km aşan mesafelerde ise rastgele km başı 13 TL eklenerek fiyatımızı güncelleyerek öğrencilere hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İnce, servis ücretleri ve korsan servisçilere alın velilere uyarılarda bulunarak, ” Çocuklarımızı S plakalı servisçi esnaflarımıza verelim. Korsan taşımacılara cevaz etmeyelim. Hizmeti kimden alıyorsanız, ücreti birlikte ona ödemenizi murat ediyorum. Alelhusus özel okullarda ücretin meslek aracılığıyla alındığı veya şeriklik eliyle alındığı alınan ücretin tıpkı bölümü servisçi esnafına yansımadığından âlem velilerden fazla para alındığı gibi okullarda bize ihbarlar geliyor. Servisçi esnafı yerine, araçlarımızın hizmet, onarım, güdücü ve hostes eğitimlerimizin hepsini yaparak bakir yetişek ve öğretim yılına hazırlıklarımızı tamamladık ” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: