Sıla Şentürk’ün kıyacı zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’birlikte 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Birey Gökçek’in “tasarlayarak ve canavarcasına hisle çocuğu bilerek cani” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu cezaevi cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Yoğun Ceza Mahkemesindeki davanın geçmiş duruşmasına, maznun Hüseyin Fert Gökçek vakfedilmiş bulunduğu Van F Tipi Faziletkâr Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Patırtılı ve Görüntü Enformatik Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün birlikte amade bulunduğu duruşmada, Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının katılım talebi murafaa heyetince kabul edildi.

Sanık Hüseyin Duygusal Gökçek, ifadesinde, olay günü beraber benzemek üzere anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, hasetlik dolayısıyla aralarında ağız dalaşı çıktığını argüman ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede geçen “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak gider mi?’ şeklinde internetten taharri yaptığı” bilgisine yönelik sorusuna maznun Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, elverişsiz dışındaki ayrımlı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Cet Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk bile kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın kamu anlattıkları yalandır. Sürekli bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme üzere aynı niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların bile ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, fenomen haset evde olduğunu vurgulayarak, “Eve kuşkusuz girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diyerek curcunalı duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O de ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Henüz bilahare dışarı çıkıp müzaheret istedim.” diyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın arz güç cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Ağır Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, sanık Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tıp Yazıhane Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Kadro Başkanlığı Dirim Bilimi İhtisas Dairesinin ölü açımı raporlarına düzlük veriliyor.

Sanık amacıyla Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince verilen “karın sağlığı bütün” raporunun birlikte yer aldığı iddianamede, Gökçek üzerine “tasarlayarak ve canavarcasına hisle çocuğu isteyerek katil” suçundan ağırlaştırılmış sermaye boyu dam cezası rica ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak masraf mi” şeklinde internetten taharri yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, kıya öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye dönük eylemlerine bel edilen iddianamede, sonsuz çevirgeç muhavvil sanığın, kamera ve benzeri kayıt cihazlarının fon almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Yalı Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Duygusal Gökçek, Kalaba-Giresun Havalimanı yakınlarında yakalanmıştı.

Hüseyin Can Gökçek, mağdura yönelik “tensel sömürme ve kişiyi hürriyetinden mahrum artırmak” suçlamasıyla benzeri davadan daha yargılanıyor.

Share: