Kütahya DPÜ’de uluslararası öğrencilerin vesile eğitim bilimi programı kaydında yolsuzluk iddiasına sormaca

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Türkçe Öğrenimi Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürlüğünü (TÖMER), “uluslararası öğrencilere yönelik kurulan eğitim bilimi ve müşavirlik şirketi” vasıtasıyla dolandırdıkları argüman edilen 7 personel üzerine açılan sormaca sürüyor.

DPÜ yönetimi, mayıs ayında, TÖMER’de görevli bazen personellerin arsıulusal öğrencilerin şalter eğitim programı kaydında usulsüzlük yaptıkları iddiaları üzerine inceleme başlattı.

TÖMER’e mukayyet olan ara sıra öğrencilerin, merkeze temas ödeme yapmadığı belirlenen inceleme sonucunda, dönemin TÖMER Müdürü A.U. ile iştirak ortaklarından çalım personelleri M.S, N.G, M.S.C. ve A.T.Y. ile D.A. ve İ.İ’nin kurumla ilişiği kesildi.

A.U’dan boşalan TÖMER Müdürlüğüne Prof. Dr. Şah Tasavvur Cılız atandı.

500’ü fazla sahte şehadetname düzenlenmiş

Prof. Dr. Şah Murat Ark, TÖMER’deki görevi sırasında 9-29 Haziran tarihlerinde bilgisi dışında elektronik beyin şifreleri kullanılarak 509 Türki Araç Sertifikası düzenlendiği ve imzasının kullanıldığını tespit etti.

Sıska, bunun üzerine rektörlüğe durumu bildirdi.

Daha sonraları A.U. ile görevine serencam sunulan 6 can karşı “zimmete servet nakil, evrakta düzmecilik, kerem imkanlarıyla şahsi kazanç gerçekleştirme ika, düzenleme yanlışlık işleme” suçlarından Kütahya Cumhuriyet Altını Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunuldu.

Ayrıca, bu kişiler üzerine 9 idari sormaca açıldı.

Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı sormaca sürüyor.

“Libyalı öğrencileri servet karşılığında üniversiteye kaydedildiği” iddiası

Libyalı öğrencilerin para karşılığında üniversiteye kaydedildiğine yönelik iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Dumlupınar Üniversitesi ile Libya Büyükelçiliği ortada 4 Mart 2021’de yapılan görüşmeler neticesinde lisansüstü eğitim bilimi üstüne uyuşma sağlanarak Libya tabiiyetli 19 öğrencinin parçalanmamış masraflarının Libya hükumeti marifetiyle karşılanmak amacıyla kaydı yapıldı.

Libya Büyükelçiliğinin isteği ile Ankara’da TÖMER eğitimi almaya başlayan öğrencilerin, DPÜ’de pasif mektepli adına kayıtları tutuluyor.

Share: