Vekil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattının sınav sürüşüne katıldı (2)

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında test sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet liyakatli bir şekilde tamamladık. Katışıksızlık işleri üstelik karışma şu zaman akıbet detaylar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin ayı içerisinde, bitmiş olan bu hattımızı birlikte milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Nazır Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında gerçekleştirilen imtihan sürüşüne katıldı. Test sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonu arasında gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonunda matbuat açıklaması fail Karaismailoğlu, hep dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin parça şantiyede 700 bine mümasil çalışma arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin geleceği için iş verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Zaman da mehabetli bire bir yatırımımızın sonuç aşamasına geldik. Hep işlemlerimizi tamamladık. Az Buçuk evvel imtihan sürüşlerimizi üstelik yaptık. Lüzumlu incelemeleri birlikte yaparak inşallah önümüzdeki basit günleri üstelik geride bırakarak ekim kocaoğlan içerisinde Kadıköy-Kartal metro hattını devam ettirerek Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na kadar metro konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini hep gelişigüzel yaşıyoruz.” diye konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllar önceki şu anki asıl uymazlık partisi liderinin, ‘tayyare inmeyen yere havalimanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e havalimanı yapmaktansa Sodyum Klorür Gölü’ne alabalık tesisi yapın’ diyen aynı zihniyetin bugünkü gelmiş olduğu çelişkiyi gösteren yeryüzü ferah örneklerden bir tanesi.

Sabiha Gökçen Havalimanı, günlük 600’ün üzerindeki uçak sayısı ve 105 bin yolcuya hizmet eden dünyanın önde mevrut havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla gelişigüzel Sabiha Gökçen Havalimanı dahi İstanbul Hava Meydanı bile Türkiye dünyaya hizmet vermeye ve hizmet kalitesini artırarak devam edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kargaşa yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan bütün himmet arkadaşlarıma, işletmecilere, gelgel yolu şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni bütün vatandaşlarımıza yansıttığı kabilinden bu örnek hizmeti dahi bütün dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Havalimanı, gene birçok karalamalar, iftiralar olmasına rağmen 75 milyon metrekarelik, konuşu değeri sıfır olan benzeri alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 milyar avroluk benzeri yatırımla, bugün 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günlük 230 bin yolcuya aile sahipliği özne, günce 1400 kıta uçağın iniş kalkışına eş sahipliği fail dünyanın denk gösterilen imren ile bakılan projelerinden aynı tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından aynı kuruş harcamadığımız halde, işletme süresi boyunca bile devletimize bütün 26 milyar avroluk dirimsel sağlayacak.”

“Ilk Teşrin ayından itibaren rastgele ay İstanbul’da mehabetli tıpkısı yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı’nın işletme süresi bittikten sonraları yüzyıllar boyu bu ülkeye hizmet edecek haddinden fazla bulunmaz eserler olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın yeryüzü büyük 10 ekonomisine sahip Türkiye’nin sunma yüce ayaklarından ikisi olacak. Bilcümle sektörlerde sakil aynı çalışmamız var. Esmer yolu, hava yolu, çipo yolları, enformasyon sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun benzeri kalkınma çabası içerisinde, bütün arkadaşlarımızla alay malay kilolu tıpkı şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında şişman bire bir atılımımız var. Şu anda demir hat ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik. Ülkemizin dört bir tarafında şu anda inşaatı devam eden 4 bin 500 kilometre çabuk tren hattımızda hem geçici taşıyacağız hem bile geri hizmet anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine az çok yardım sağlayacak muhteşem işlemler yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, demir yolundaki çabuk trene tutkun 8 ili gelecek yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gine limanlarımız, tevhit uran bölgelerimizi dahi demir hat hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki lojistik maliyetini kesmek amacıyla birlikte kebir çalışmalarımız var. Antrparantez karbon emisyonunun azaltılması da çıpa yolları yatırımlarımızdaki makro faktörden benzeri tanesi. şehirler arası çıpa yolları bitmeme ediyor. Gine şehir içre birlikte şanlı metropollerde, kişi yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir yolu yatırımlarımız ve raylı bütün yer altı treni yatırımlarımız birlikte hummalı ayrımsız şekilde devam ediyor. Bursa’birlikte Kocaeli’bile, Ankara’birlikte, İzmir’de, Kayseri’birlikte, Gaziantep’te kebir yatırımlarımız var. Bitmek amacıyla olanlar, devam edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde şanlı yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde dahi yapımı devam eden, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 tane yer altı treni hattımız var. Zaman İstanbul’de işletilmekte olan 260 kilometrelik metro hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maatteessüf aradan 3,5 yıl geçmesine rağmen bunun üstüne tek öz konulmadığı kadar devam eden hatlarda de mefret tıpkısı feyiz bulunmayan.

Bizler nezaret adına İstanbulluları elbette kim birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu sene içerisinde teşrinievvel ayından itibaren seçme kamer İstanbul’da önemli bire bir metro hattının açılışını yapacağız. Ayrıksı 4 yer altı treni hattımızı bile 2023 yılı içerisinde de bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısı üzerinde olduklarını aktaran Karaismailoğlu, “Biraz önceki sınav sürüşlerimizi yaptık, gayet kudretli aynı şekilde imalatlarımızı tamamladık. Sililik işleri dahi karışma şu dakika son detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ekim kocaoğlan içerisinde, tükenik olan bu hattımızı üstelik milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Havalimanı’yla alay malay D100’le Sabiha Gökçen Hava Meydanı’ndaki hele Pendik’teki güç özlük hareketinin iş hareketinin olduğu mahalleleri üstelik metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Görmek ve Kurtköy mahallelerini de ekim ayı itibarıyla metro konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

“Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden üstelik geçecek metromuzun akıbet aşamasına geldik”

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, kasım ayı itibarıyla Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı ve aradaki Kemerburgaz, Köktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını dahi metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Antrakt ayı bakımından Başakşehir- Kayaşehir arasında Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden birlikte geçecek olan metromuzun sonuç aşamasına geldik. Planımız ara kocaoğlan içerisinde Başakşehir-Kayaşehir metro hattımızı tamamlayarak, dünyanın en ümranlı genişlik çağdaş hastanelerinden benzeri tanesi olan Çam ve Sakura Site Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz üzere alelhusus Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız kadar bunun devamında bile İstanbul Havalimanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki metro bağlantılarını bile tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki metro hattımızı, uray zamanında elan evvel bizlerin başlattığı metro hattını yapmayacağını bulunan dümen söylediği ahit tığ dahi özellikle pandemi sürecince az çok majör menafi sağlamış olan hastanemizin birlikte hattını, yolunu yapmadıkları kabil metro hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde alelhusus müstacelen devraldık ve bu kadar gelişmemiş aynı süre içerisinde de 2 sene içerisinde yer altı treni hattımızı bitirerek meyan kocaoğlan içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Marmaray bağlantısı de esasta daha önce başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının henüz önce planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maalesef İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu antant ve Pendik- Memleha arasındaki kesimde şu an tek düzentileme bulunmayan. Başkaca elan da ileri her an tasfiye sürecine başlamışlar.

Maalesef 3,5 yıl içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha evvel devralarak ihalesi yapılmış, devam fail yer altı treni hatları bugüne kadar bitmesi gerekirken maalesef tek bereket olmadığı için bazıları de arıtma sürecine girmişlerdir. İnşallah artık hızlanırlar, ant kayıplarını telafi ederler. Bu beklenti içerisindeyiz amma maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, ekim kocaoğlan içerisinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattını Kadıköy-Kartal metro hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak esasen Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Küçük Asya Adliyesi ve Pendik D100’ü strateji fail hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günce 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza erbap metro hattımız dar eyyam sonradan İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın arz balaban havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında da raylı herkes bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği üstelik artırmış olacağız.”Share: