Icra Vekili Hava: Toplumsal basamak projesindeki taksit artışı yüzde 25’i geçmemelidir

Icra Vekili Gelgel, katılığı tıpkı televizyon programında içtimai ev projesine yönelik büyük detaylar verdi. Çalım, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki evvel temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Çekicilik ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Gelgel, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu oylumlu benzeri cirim.” sözlerini kullandı.Vekil Kurum “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz aile alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 teklik taksit taksit 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 sene bire bir taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDELIK 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Çekicilik, konuyla ilgilendiren yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Sabık sene vazifeli maaşına yaklaşık yüzde 80 artış geldi. Tığ TOKİ’den ocak almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada tıpkı düzenleme yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Dolayısıyla bölük icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma da yüzde 25’i geçmemelidir ve bir yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 çoğalma yaptık.” dedi.Share: