DOĞRU Öğür Sözcüsü Polat, MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (4)

DÜRÜST Fırka Umumi Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, Cumhuriyet Altını Ahali Partisi (CHP) Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı basiret belgesine ilgili yaptığı değerlendirmede, “Karşımıza bire bir uyanıklık çıkarsa o kavrayış temelinde yarışmak üzere yöntem göstermek üzere siyasal mücadele için sabırsızlanırız.” dedi.

Çelik, tümen genel merkezinde, Cumhur Reisi ve DOĞRU Fırka Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Tümen Merkez Karar ve Umumi Heyet (MKYK) toplantısı devam ederken matbuat toplantısı düzenledi.

Pençe-Kılıç Operasyonu’na ilgili Pentagon’dan ve Beyaz Saray’dan değişik açıklamalar geldiği hatırlatılan Polat, şöyle konuştu:

“Bittabi kim Beyaz Zehir Saray açıklaması henüz akilane bire bir izah. Türkiye’nin kendini defans hakkı var ve terörle savaşım hakkı var ama Pentagon açıklamasında şöyle tıpkı uzanım var, bizim terörle mücadeledeki askeri operasyonlarımızın kendilerini tehlikeye attığını söylüyorlar kim böyle ayrımsız özdek söz konusu imkânsız. Operasyonlar terör örgütünün sözde karargahlarına dönük noktasal operasyonlardır. İkincisi da böyle bire bir format varsa siz bu yıldırı örgütlerine bu kadar yakın yerde ne yapıyorsunuz? Da bu terör örgütleri sizin müttefikiniz olan Türkiye’ye saldırırken bunu sebep seyrediyorsunuz?”

Yapılan açıklamaların, “Burnumuzun dibinde yıldırı örgütü var ve biz bunlara karışmıyoruz ya bile bunlara destek veriyoruz.” itirafı olduğu değerlendirmesinde kâin Polat, “Burnunuzun dibinde yıldırı örgütü varken bunlara engelleme etmemeniz bizim güvenliğimizi tehlikeye atıyor.” dedi.

“Terör örgütünün literatürüyle açıklama yapılması vahimdir”

Gâh baroların askeri operasyonlar üzere “kavga politikası” ifadesi kullanması ve operasyonların durması yönünde çağrı yapmasına ait değerlendirmeleri sorulan Çelik, baroların ahbaplık kurumları olduğunu hatırlattı.

Çelik, “Adında baro olanların yıldırı örgütünün kullandığı kavramları ve literatürü kullanarak açıklama yapması son paye vahimdir ve bunların hususiyet dışında apayrı kimi angajmanlarla akım ettiğini gösteriyor. PKK terör örgütünün emir verdiği kesimlerin yaptığı açıklamalardaki dilin aynısını bunlarda görüyoruz. Halbuki ülfet organizasyonlarının hukuk devleti, hukukun üstünlüğü temelinde aynı vasıta kullanmaları gerekir.” şeklinde konuştu.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 3 Aralık’ta seziş belgesi açıklayacağı hatırlatılan Çelik, siyasetin ve Türkiye’nin dünyanın değişimiyle gelişigüzel mevrut bakir sorunlar ve yeni düzlük okumaların bulunduğunu, bu saha okumalara cebin siyasetin önereceği hal konusunda rekabet etmek istediklerini söyledi.

Çelik, “Karşımıza aynı uyanıklık çıkarsa o seziş temelinde yarışmak için siyasa sunmak için politik uğraş için sabırsızlanırız. Biz kendimize güveniyoruz. Ürettiğimiz kapasiteye ve politik kabiliyetlerimize güveniyoruz. İnşallah gine aynı zihni sinir projesi ile karşı karşıya kalmayız. Zira bu ‘Akşam dokuzda izah yapacağım.’ açıklamalarına benzemesin.” ifadelerini kullandı.

“Diplomatlık tarihinde böylesine zavallı tıpkı duruma haddinden fazla beş altı düşüldü”

Çelik’e “Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhur Reisi Abdülfettah es-Sisi ile verdiği fotoğraf karesinden sonra Yunanistan’dan adım geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Mısır’a gitti ve dediler ki, ‘Hem Türkiye ile olan gerilimi, hem dahi Gün Doğusu Akdeniz’i görüştük.’ Hızlı Hızlı peşinden böyle bire bir hamlenin gerçekleşiyor olmasını pekâlâ değerlendiriyorsunuz? artık geçmiş Akdarı’a biz mi gideriz, yoksa Mısırlı büyüklük adamları mı Türkiye’üstelik ağırlanır?” sorusu yöneltildi.

Polat, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın en son düştüğü durumu yayımlamak istediğini belirterek, diplomasi ve dış politika tarihinde böylesine “beli bükük bire bir duruma” haddinden fazla bir iki düşüldüğünü söyledi. Ömer Çelik, Dendias’ın en son Libya’ya gittiğini, Trablus’ta uçaktan inecekken Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla Manguş’un orada olduğunu öğrendiğini, asıl amacının Bingazi’ye endişe çevirmek olduğunu ve fen gelince havaalanında uçaktan inmediğini kaydetti.

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocukça bire bir tavırla uçağın kapısını kapattı ve uçağı havalandı. Esasen Bingazi tarafına başvurmak için iniş izni istedi. Libya Hükümeti baş aşağı iznini vermedi. Bunun üstüne Malta’evet gitti. Orada uçağın radarlarını kapatarak yani uçağa görünmez kılarak özlük akıllarınca, Libya devletinin egemenlik haklarını birlikte çiğneyerek Bingazi’ye gitti. Şimdi böylesine ayrımsız Dışişleri Bakanı benzer mi? Benzeri devletin diplomasisi, böylesine abidik gubidik birtakım hareketlerle künde edilebilir mi? Hangi kadar zavallıca bir durum ama hep bunlar sebep oluyor? Çünkü herhangi bir tez temelinde debi etmiyorlar. Biricik hareket ika motivasyonları, ‘Türkiye aleyhine hangi hareket yaparız?’ Türkiye’nin Mürekkep Milletlerin tanıdığı, yasal hükümetle yaptığı Akdeniz’deki anlaşmayı berhava etmek üzere, Konfedere Milletlerin meşru namına tanıdığı hükümeti yıkmaya müteharrik Libya’daki gayrı güçlere bindi vermek için gidiyor. Deminden bunun devamı nedir? Gitti. Zaten biz zat aramızda şöyle bir espri yapmıştık. Cumhurbaşkanımızın, Mısır Fehamet Başkanı ile tokalaşması gerçekleşince, demiştik kim, ‘yarın sabah Dendias oraya gider’ diye, gerçekten üstelik öyle oldu. Demin buralarda üstelik elbette ‘Türkiye’nin aleyhine hangi yaparız? Türkiye’nin aleyhine ne imzayı atarız evet birlikte zahir bire bir yönlendirme yaparız?’ diyerek ayrımsız güdeleme içerisinde oldukları için Türkiye ile Akdarı ortada tıpkı normalleşme olursa Yunanistan’ın Akdeniz’deki evlilik dışı ve gayrihukuki kimi adımlarının boşa çıkmasından korkarak bunu yapıyor. Bunlardan hiçbir son alamayacak, Libya’da bile alamadı, ayrıksı yerlerde de alamadı.

Bu benzeri devletin aut politikası değil. Bu bir otağ dış politikası. Tamamen Türkiye karşıtlığına, Erdoğan karşıtlığına konumlanmış, kullandıkları kurgu hiçbir şekilde etkili olmayan, tığ Avrupalı muhataplarımızla görüştüğümüzde birlikte tümce biliyor ki, bu Avrupa’nın şopar çocuğu. Avrupa’nın üstelik başına bela. Ama kimi kültürel kodlar, ve benzerleri yüzünden, kimi tarihî angajmanlar yüzünden bunları hile ediyorlar. Yunanistan’ın yapması gereken meselelerini Türkiye’de masada çözmektir. Türkiye aleyhine siz kimin takiben giderseniz gidin, hiçbirinin size faydası olmayacaktır. 3-5 kıta izah yaparlar, sizin meselelerinizi çözeceğiniz özdek budur.”

“Miçotakis ve Dendias havada dolaşmaktan yere inemeyecekler”

Çelik, Yunanistan’ın hesaplı akse yaşadıkları ve natürel afetler yaşadıkları devir Türkiye’nin bunu sömürme etmediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Deminden Türkiye aleyhine yaptıkları bu faaliyetlerin hepsini ayar ediyoruz. Tabii ki hiçbirini unutmayacağız, hiçbirinden birlikte serencam alamayacaklar. Türkiye’nin normalleşme adımlarının peşinden Palikarya Dışişleri Bakanı ya da Yunan Başbakanı o ülkelere gidecekse evet da Türkiye’nin ayrıksı ülkelerle ilişkisini geliştirmesinin ardından şu anda gine o ülkelere gideceklerse ya üstelik Türkiye’nin fos hazırda bereketli ilişkisi olan ülkelerle daha doğacak adımlar atmasının arkasından Miçotakis ve Dendias o ülkelere gidecekse şunu söyleyebilirim ki öyle adımlar atacağız ki Miçotakis ve Dendias havada dolaşmaktan yere inemeyecekler, bizim adımlarımızı hissetmek yüzünden.”

Bütün için gelecek günlerin elan ferah olmasını irade ettiklerini kaydeden Çelik, “MKYK’mız hesabına, Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız namına hep vatandaşlarımıza mebzul dileklerimizi iletiyoruz, hepsine sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyoruz.” dedi.

(Bitti)

Share: