Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Icra Vekili Gelgel, TV100’üstelik katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki geçmiş temellerin, 25 Ekim’da nerede atılacağına ilgilendiren soru üstüne Kurum, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gelgel, tamam valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ait bilgi istediklerini, gelen veriler çerçevesinde il ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri bittabi ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Gurur, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu kebir tıpkı ölçü.” diyerek konuştu.

Bakan Çalım, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz karı alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 lira taksit taksit 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 sene aynı taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım da yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının kâh endişelere bozukluk olduğunun belirtilmesi üzerine Alım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasen. Güzeşte yıl vazifeli maaşına kısaca yüzde 80 artma geldi. Biz TOKİ’den aile almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada tıpkı aranjman yaptık, kira artışı yüzdelik 25’i geçemez. Nedeniyle basamak icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir ve aynı yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artış yaptık.”

Kurum, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Kurum, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki göz fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine tüm tersi aynı uzanım olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz da bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması üzerine Alım, şunları söyledi:

“Bu talep de çokça geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya vuzuh getirmiş olalım. Tığ şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için ayrıcalı durumda. Gelen irade üstüne Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede pir üstelik tıpkı çalışma yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler. Doğrusu diğer martir ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa birlikte başvurabiliyor.”

Nazır Kurum, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, eskimemiş istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde bütün 200 bin bakir istihdam alanının oluşacağını dile getiren Murat Gurur, “Gençlerimiz, yeni mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem üstelik merbut olduğumuz kuruluşlarımıza bakir mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ilımlı dirimlik grubuna ilgili toplumsal hane projesi

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, Türkiye’birlikte almanak kestirmece 600 bin kullanılmamış hane yapıldığını belirterek “Sunu arzu dengesiyle ilgili. Ego burada rica karşısında arzı artırıyorum. Şimdi ölçülü gelire üstelik yapacağız. Ölçülü gelire de peşi sıra proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde da itidalli gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu üstelik Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve basamak fiyatları düştü, düşmeye üstelik devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: