Hatay, topraksız tarımda 17 büyüklük şehirleri arasında bir numara

Hatay, topraksız tarımda 17 mevki şehirleri ortada bir numara

Başkan Cenk: “Topraksız tarımla hem mütenevvi çiçekler hem birlikte göveri üretiyoruz”

HATAY – Hatay, Norveç’te 17 ülkeden şehirlerin bulunduğu Çin-Avrupa “Yenilikçi yeşil ve aptal şehirler” projesinde yeryüzü kudretli site seçildi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Otopark ve Bahçeler Daire Başkanlığının yürüttüğü projede anadan görme ekincilik dışında akuaponik (sucul yetiştiricilik) sisteminin entegrasyonu ile bitkisel üretim gerçekleştiriliyor. Akuaponik teknikte balık atıkları nebatat üzere dirim bilimsel basma kaynağı kendisine kullanılıyor ve nebat köklerinin da balık havuzu üzere katıksız süzgeç görevini sağlamasıyla elde ediyor.

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, Avrupa Birliği’nden 17 ülkeye topraksız ekincilik konusunda destek verildiğini ve kendilerinin yaptığı projenin bir numara geldiğini belirterek, “Acun epey üstelik bizim istemediğimiz yöne akıllıca gidiyor. Acun nüfusu 8 milyara dayandı ve uygulayım bilimi geliştikçe hava kirliliği, ozon tabakasının delinmesi ve yağmur rejimlerinin değişmesi insanları hangi nüfustan kıran hem yağmur rejimlerinin değişiminden ortalık insanları yeni arayışlara itti. Avrupa imdi yeşil şehirler istiyor ve üretimde çeşitlilik istiyor. Tamamen organik ürünlerin yetiştirilmesinde çabalama gider ediyor. Bu çerçevede Avrupa Birliği’nden 17 ülkeye topraksız ekincilik üstüne bindi verildi. Gelişigüzel büyüklük kendisi bu proje yaptı. Türkiye’den da Hatay yaptı. Otopark ve Bahçe Ofis Başkanlığında pir ayrımsız tavhane kurarak topraksız ekincilik yaptık. Burada hem çeşitli çiçekler hem da göveri üretiyoruz. Üretmemiz gereken zamanın 5’bile 2’lik diliminde mahsul aldık. Bire Bir marulu 50 günde yetiştireceksiniz biz onu 20 günde toplanacak hale getiriyoruz. Yapılan bir tane öz balık, su ve fide” dedi.

Toprak olmadığı için abacı, mantar ve bakteri ile karşılaşılmadığını belirten Komutan Cenk, “Bu yetiştiriciliği çok önemsiyorum. Çünkü toprak olmadığı amacıyla, topraktaki ekti, mantar ve bakteri ile karşılaşmıyorsunuz. Ekstra çıkar yol ve matbua koyma derdiniz olmuyor. Bu projede Hatay namına bu işi yer dolgunca uygulayan şehir seçildiğimiz amacıyla mutluyuz. Bunu Hatay çapına cılk etmek istiyoruz. 17 ülke içerisinde bir numara atılmak hepimiz üzere gelgel donör bire bir öz. Ama bunun yanı sıra insana müfit olacak tıpkısı proje içerisinde yöre saflarda gelmek bizi çokça bahtiyar etti” diye niteleyerek konuştu.

Park Bostan ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Kasıt Söz ise birçok soy göveri ve çiçek denediklerini ve liyakatli olduklarını belirterek “projemiz esasen topraksız ekincilik üstüne oturmuş. Tamamen bakteri ve virüslerden arındırılarak, akman akarsu ile sadık ayrımsız cümle içerisinde bitki yetiştirmeye çalışıyoruz. Esasta burası bizim amacıyla nazik ayrımsız laboratuvar, yemeden içmeden tıpkısı istihsal alanı değil, birçok bitkiyi deniyoruz. Şu anne büyüklüğünde kıvırcık koyun, fesleğen türleri, er domates, budala ve sezonluk çiçekler da muvaffakiyetli olduk. Daha geçmiş denenmeyen lale ve sümbül soğanlarını birlikte denedik ve kalburüstü olduk” dedi.

Norveç Hayat Bilimleri Üniversitesi SiEUGreen projesinin koordinatörü Prof. Sjur Baardsen’de, “Projede bulunan ülkeler arasında Hatay’bile var, burada olduğum amacıyla çokça mutluyum. Burada ayrımlı endemik bitkiler ve tarihi yerler, eserler gördüm” dedi.

Share: