Gezgin Çanakkale Müzesi Sergisi Merzifon’da

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı, kahraman askerlere ilgili eşyalar ile mergup mühimmatın meydan aldığı “Gezmen Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı.

Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki serginin açılışını, Merzifon Kaymakamı Mürtefi Güldoğan, Şehremaneti Komutan Yardımcıları Erkan Ergül ve Tuncer Basmacı, İlçe Açıkgöz Komutanı Yüzbaşı Erbil Terbıyık, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Ceyhan ve İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ahmet Yozgat yaptı.

Kaymakam Güldoğan, Çanakkale Savaşı sırasında verilen mücadelenin ati nesillere aktarılması ve Çanakkale’ye gidemeyenlere Çanakkale ruhunu ilkah etmek üzere ilçede sergi açtıklarını söyledi.

Çanakkale ruhunun yaşatılmasının oylumlu olduğuna dikkati calip Güldoğan, şunları söyledi:

“Çanakkale yalnız devlet tarihimiz açısından değil dünya tarihi açısından birlikte son adım balaban benzeri yere sahiptir. Tarihin değerli sayfalarına ‘Çanakkale geçilmez’ fikri yerleşmiştir. Benzeri nitelik kabil orada sonsuza kadar durmaya devam edecektir. Çanakkale’nin bizim üzere ayrı bir önemi vardır. Orada oluşan azim, düş, denge Kurtuluş Savaşı’nı ateşlemiştir, meşalesini yakmıştır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve yiğit cebe arkadaşları ile birlik muazzez şehitlerimizi rahmet, şükran ve nazikâne anıyorum.”

Sergiyi gezen öğrencilere, “Tarihimizi öğrenelim” tavsiyesinde bulunan Güldoğan, “Eren Türk milleti için ileri, istiklal, hürriyet, hürriyet söz konusu olduğunda pekâlâ azimli, azimli kahramanlıklar sergilediğini bu sergide görecek ve anlayacaksınız. Bu büyük kebir mücadelenin, alplık mücadelesinin ayrıntılarını burada göreceksiniz. Çoluk Çocuk ilk kendi tarihimizi öğrenelim. Ülkemizi çok sevelim. Çanakkale’ye gidip, oradaki havayı teneffüs etmenizi birlikte öneriyorum.” diyerek konuştu.

Müze görevlilerince Çanakkale Savaşları’ndaki kahramanlıklar ve yaşananlar karşı bilgilendirmenin dahi yapıldığı sergiyi, öğrenciler ve vatandaşlar 10 devir süresince ücretsiz musahabe edebilecek.

Share: