Geçtiğimiz yıl mülk kazandırdı, ekmeyen kalmadı

Geçtiğimiz sene para kazandırdı, ekmeyen kalmadı

TOKAT – Türkiye’nin önde gelen göveri merkezi Kazova’da çiftçiler domates adına akdarı ekmeyi tercih etti.

Türkiye’birlikte gözyaşı ürün ve göveri üretiminde eli nimetli arazilere sahip olan Tokat’ın Kazova bölgesi sonuç biraz yıla büyüklüğünde domates üretimiyle adından bayram ettiriyordu. Domatesin esbak yıllarda tarlada fiyatının düşmesi, serencam dönemlerde ortaya çıkan hastalık, iştirakçi maliyetleri nedeni ile çiftçi mütenavip kitap arayışına girdi. Geçtiğimiz yıl mısırın mal kazandırması, domatese bakarak bakımının henüz yalınç olması çiftçiyi akdarı ekimine yönlendirdi. Kazova’nın eli nimetli arazilerinde bir nice fellah sebze adına mısır ekmeyi yeğleme etti. Çok beş on çiftçinin domates ektiği, zat ihtiyacı kadar istihsal yaptığı öğrenildi. Domateste üretimin azalması ise fiyatlara yansıdı. Güzeşte sene tonu 3 bin 500 liradan kamera bulan darı, bu sene 6 bin liraya yükseleceği öngörülüyor.

Verimli düzlem mısır tarlası oldu

Çiftçi Mehmet Durmuş, henüz önceki yıllarda domates, pancar ekimi yaygınken çiftçilerin bu yıl akdarı ekimine ağırlık verdiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz sene mısırın para kazandırdığını tamlayan Durmuş, “Kazova yoğun mısır oldu. Eski yıllarda domates ekliyordu. Domatesler hastalandığından cümle mısıra döndü. Mısırı eken haddinden fazla azdı. Silajlık darı ekiliyor, demincek pasaj darı ekiliyor” dedi.

Çiftçi Kağan Atmaca ise domates üretiminde ürün alamadıkları için darı ekmeye başladıklarını belirterek, “Şu an darı durumu dolgunca. Birçok tarlamda susuzluktan etraf kurudu. Domateste mahsul alamadık. Herkes uymazlık üzerine zarar yaptı. Sunu böylece fellah mısıra dönünce bir nice birey birlikte o yönü yeğleme etti. Domatese göre mısır henüz görgüsüz ama domatesin tabii gelişigüzel şeyi oluyor. Akdarı geçen sene mal etti. Bu yıl de para kıymet diyerek bekliyoruz” diye konuştu.

Share: