Rusya’dan çıkış belgesi kapısında Türk tırlarının bekleme süresi 35 günü buldu

Rusya ile Gürcistan beyninde mevcut Vladikavkaz Çizik Kapısı’nda oluşan tır kuyruğu kilometrelerce uzunluğu bulurken, bazen Türk tırlarının 35 gündür Rusya’dan sorti üzere beklediği bildiriliyor.

Rusya- Ukrayna Savaşı’nın başlamasının arkası sıra Rusya’ya vurmak ve bu ülkeden ayrılmak üzere alternatif güzergahlara yönelen uluslararası kişmiri yolu taşımacılarının yaşadığı mesail bitmeme ediyor.

Özellikle Rusya ile Gürcistan arasındaki Vladikavkaz Hat Kapısı’nda bazen 40 güne vasıl bekleme süreleri zımnında Rusya’dan çıkışta kilometrelerce tır kuyruğu oluşuyor.

Rusya ile yapılan ticarette savaş sonrası kilolu dilek gören tahril kapısının kapasitesi mevcut geçişler amacıyla yeterli olmazken, burada yaşanan tıkanıklık nedeniyle ağır gecikmeler yaşanıyor.

Bölgede çıkış fora etmek için bekleyen Türk tır şoförleri, sınır kapısında görevli polislerin geçişleri kesmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, istenilmesi halinde buradan çıkışların gelişmemiş zamanda gerçekleştirebileceğini savunuyor.

“Kumanyalarımız bitti, siftinlik haldeyiz”

Konuya ilgilendiren açıklamalarda kâin Türk tır şoförü V.B, kendisinin 22 gündür Vladikavkaz Çizik Kapısı’nda beklediğini belirterek, “arada sırada bu müddet 40 haset bulabiliyor. Şu anda Türk tır şoförleri ortada 35 gündür bekleyenler var. Bu arkadaşların bekleme süresi daha üstelik uzayacak kabilinden görünüyor. Aheste ihmaller ve gereksiz çıkartılan mesail zımnında onlarca gündür boşu boşuna bekliyoruz.” dedi.

V.B, şu anda çizi kapısında bekleyen şoförlerin kenef halde olduğunu kaydederek, “Ara Sıra arkadaşlarımızın parası bitti. Akarsu, faaliyet, rızık namevcut. Düşünülerek bizi döküntü ediyorlar. Yalnız Türk tır şoförleri değil Tacik ve Özbek de bekliyor. Elbette bazen araçlar anlaşmalar nedeniyle transit geçiyor. Türkler bekliyor. Kazanç istiyorlar. Açacak başına istenen tanıtmalık 200 dolar.” diyerek konuştu.

Vladikavkaz Hat Kapısı’nın çabukça birlikte bekleyen 1.000 civarında tır bulunduğunu aktaran V.B, “Burada yöntemince bize, ‘dünyalık vermeden geçemezsiniz’ deniliyor. Söz Misali evvel mecburen 7 uzlaştırıcı saldılar. 4’ü Türk, 3’ü Ermeni ara bulucu. Onlardan da para aldılar.” ifadelerini kullandı.

“İstenilirse tır kuyruğu ayrımsız haftada bitirilir”

V.B, istenilmesi halinde kilometrelerce uzunluğa ulaşan kuyrukların tıpkı haftada bitirilebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Ancak polis güçleri daim sav çıkartıyor. Sollamacılar dahi gelip bizlere sınırdan bizi hızlıca geçirebileceğini belirterek mülk istiyor. Şu anda tır başına istenen tanıtmalık 200 dolar. Bu parayı sollamacılara veren çizik kapısından geçiyor, vermeyen geçemiyor. Şu anda tanıtmalık tır başına 200 dolar. Bu parayı vermezseniz yer önde olsanız birlikte geçme imkanınız haddinden fazla baskı. Antrparantez verseniz de geçemeyebiliyorsunuz. Kime güveneceğinizi bilemiyorsunuz.”

“90 kilometre uzaklıkta bekletiliyoruz”

Türk tır şoförlerinden K.T. ise kendisinin Vladikavkaz Hat Kapısı’ndan 90 kilometre uzaklıkta Nalçık bölgesinde bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Biz elan çizik kapısının oraya bile geçemedik. Orada su olduğu için bizi buradan salmıyorlar. 7-8 gündür 90 kilometre uzaklıkta bekliyoruz. Antrparantez farklı bölgelerden oraya geçen araçlar var. Bu nedenle ora boşalmıyor. Biz bile burada çakıldık kaldık. Burada market namevcut, kalacak meydan yok, tuvalet ihtiyaçlarımızı giderecek tıpkısı abdesthane da bulunmayan. Yolun üzerinde tek madde yapmadan bekliyoruz.”

K.T, “Rusya bu sıkıntıları yolmak istiyorsa tıpkı değişik kâh kapılarda ve ülkelerde makbul termin sistemini getirmeli. Dijital yerine izlem edilebilecek bu cümle yardımıyla türe kaybının, suistimalin, mağduriyetin ve rüşvetin önüne geçebilir.” diyerek konuştu.

“Sınırlı olduğumuz için azık ürünlerini de çokça pahalıya satıyorlar”

Benzeri eksantrik Türk tır şoförü D.C. birlikte kendilerine şahsen vasıl kimselerin 200-300 dolar verilmesi halinde kapıdan hızlıca geçebileceklerini söylediğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz Gazprom bölgesindeyiz. Çizik kapısına kestirmece 40 kilometre uzaklıktayız. Bizi buradan çizi kapısına göndermiyorlar. ‘Orada deniz var, Gürcistan tarafı çalışmıyor’ kabilinden bahaneler sunuyorlar. Ancak parayı veren vesait gece gidiyor. Mademki Gürcistan tarafı çalışmıyor bu vesait elbet geçiyor. Burada 23. günüm. Haris, susuz bekliyoruz. Mecbur olduğumuzu bildikleri amacıyla besin ürünlerini de haddinden fazla pahalıya satıyorlar. Banyomuzu dahil güneşte ısıttığımız suyla araçlarımızın yanında yapıyoruz.”

Share: