FED Eylül’de herkesi yanıltabilir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

FED’mağara Orak Ayı ayındaki siyasa toplantı tutanakları, Wall Street’i iki hafta boyunca kamçıladıktan bilahare açıklanacak. Tutanakların Eylül ayındaki belkili sıkılaştırmanın ne kadar büyük olacağıyla ilişik ipuçları barındırması bekleniyor.

Yakında düşecek olan FED tutanakları, ekonomiye benzeri çarpış henüz indirebilir. FED Başkanı Powell’a göre tıpkısı sonraki getiri artırımı beklentilerin haddinden fazla üstünde gelebilir.

FED yetkililerinin 26-27 Temmuz tarihlerindeki toplantısında emare ürem oranını peş peşe ikinci defa 0,75 benek oranında müzayede kararı, 1980 yılından bu yana muteber yeryüzü çabuk ve sert sıkılaştırma politikası namına tarihe geçti. Fortune’un haberine göre, o zamandan beri, finans piyasalarında Ilkgüz ayında gerçekleşecek olan benzeri sonraki hamlenin boyutuna ait öngörüler 50 ila 75 temel fakül beyninde dalgalanıyor. Bunda, beklenenin üstünde ayrımsız performans gösteren hisse senedi gücü piyasası verileri ve tahminlerin altında mevrut pahalılık verilerinin etkisi bulunuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, FED’mağara Faiz artırımını hangi oranda gerçekleştireceği galiba tutanaklar sonrası bile netleşmeyecek ancak tutanaklar, FED’in aynı ayrıksı ‘karmaşık iri’ ürem artırımına gitmesi üzere ne cins verilere gerekseme duyacağı noktasında aydınlatıcı olacağı değişmez. FED Başkanı Powell, Orak Ayı toplantısının peşi sıra düzenlediği basın toplantısında 20-21 Eylül üzere yüksek mevzun aynı repo artırımı seçeneğinin masada olduğunu belirtmişti.

İstikrarlı ve düşük mü istikrarsız ve efdal mi?

Bank of America ESIR ekonomisinden sorumlu Başkanı Michael Gapen ise, “Tutanaklarda eskimemiş aynı bilgelik düz alıyorsa, şu çerçevede olacaktır: Nema artırımı aşamalı yerine elan alelade ölçekli mi olacak yoksa henüz efdal düzgün benzeri nema artırımı ihtimaline vazıh konu bırakılıyor mu?” diyor.

Gapen, “Maliyet yarar analizi henüz epey ve aşamalı artışlar olacağı yönünde ve enflasyon verileri bile bunun bu şekilde olmasını destekliyor fakat muhtemel ateş parçası aksiyon gücü piyasası verileri dikkate alınırsa, FED’in yeniden 75 baz puanlık bire bir getiri artırımına gitmemesi da az çok baskı görünüyor” şeklinde konuşuyor.

FED yetkilileri, Orak Ayı toplantısından bu yana yaptıkları açıklamalarda, sıkılaştırmadan uzaklaşacaklarına dair oluşan civar kabullere alın çıkmayı sürdürüyor ve sonuç 40 yılın sunma yunak pahalılık oranlarını dizginlemenin arz şişman öncelikleri olduğunu örtüsüz belirtiyor.

Veriler, tahminlerin güncellenmesine bozukluk olabilir

ESIR Çalışma Bakanlığı yoluyla 5 Ağustos tarihinde yayınlanan Temmuz ayı gelişim piyasası verileri, şirketlerin güzeşte ay beklentilerin üzerinde ayrımsız performansla 528 bin bakir istihdam yarattıklarını ve aylakçılık oranının yüzde 3,5 ile pandemi öncesi seviyelerine yakınsadığını gösterdi. Bu veriler, yatırımcıları üst üste üçüncü sefer 75 temel noktalık bire bir faiz artırımı beklentisine itti.

Ancak, Haziran ayına büyüklüğünde olan ve 1981 yılından bu yana tanıdık yer yüksek pahalılık oranını gösteren yüzde 9,1’lik artışın yıllık bazda yüzde 8,5’e gerilediğini gösteren ve 10 Ağustos’ta yayınlanan tüketici fiyatları endeksi verileri, öngörülerin revize edilmesine posta açtı. Buna bakarak, FED’in tezahür oranına sınırlanmış olan vadeli prosedür piyasası fiyatlarının da desteklediği için yatırımcılar demin ağırlıklı yerine eksik nokta evet üstelik 75 baz puanlık benzeri çoğalma için piyasayı fiyatlamaya başladı.

Tarafsızlık ve delalet

FED, Mart ayından bu yana faizleri artırıyor. FED yetkililerinin, bu süreçte bunu yapmak için geç kaldıklarını ve aheste akıntı ettiklerini haddinden fazla nöbet itiraf etmeleri, repo tasarruf oranlarını geçmiş çeyrek altın nokta, sonradan noksan puan ve son olarak dahi 75 temel puana yükselteceklerini ortaya koyuyordu. Orak Ayı ayındaki artışın ardından emare repo oranlarındaki nihai hedefin, bir nice yetkilinin talih ekonomisi amacıyla ‘atıl’ adına nitelendirdiği yüzde 2,25-2,5 garaz aralığında olması öngörülüyor.

FED Başkanı Powell, 27 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, “Çabucak toplantı bazında gitmenin ve tarafsız olma uğrunda şu anne kadar izlediğimiz türde net ve boş tıpkı delalet yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Tutanaklar geleceğe dair ipuçları verebilir

Ağustos ayı istihdam ve tüketici fiyatları endeksi verileri Ilkgüz toplantısından geçmiş açıklanacak ve galiba getiri artırımı kararı öncesinde meydan beklentilerini şekillendirmede nazik aynı role sahip olacak. Orak Ayı toplanışından bu yana kamuoyuna açıklama eden FED yetkilileri, enflasyona karşı bir galebe car edildiğini inandırmak amacıyla çok erken olduğunu vurguluyor. FED yetkilileri, ürem artırımlarının muhtemelen 2023 yılına büyüklüğünde devam edeceği ve arkası sıra oranların tıpkı süre daha faziletli kalacağı konusunda uyarıyor.

Yatırımcılar ise FED’mağara 2023 ortasına büyüklüğünde repo indirimleriyle rotayı bilakis çevireceğini öngörüyor. New York merkezli RBC Capital Markets Mir Ekonomisti Tom Porcelli, “FED’mağara pahalılık noktasında kendini rahat hissedeceği kur için bilgi peyda etmek üzere bir iz aramaya çalışıyoruz” diyor. Porcelli, tutanaklardan, şişkinlik oranlarında gerçekleşecek ne kadarlık bir düşüşün rahatlatıcı olacağı ve bunun ne büyüklüğünde süreceğine yönelik tahminlerin, tutanaklarda odaklanılacak ana noktalar olduğunu belirtiyor.

FED’in enflasyonla savaşı elan bitmedi

 

Charles Evans: Fed gelecek yıl nema oranını %4’e yükseltebilir

 

Fed’den getiri artırım beklentisi değişti

 

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

 

FED’mağara delicesine tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden eleştiri repo açıklaması

 

Share: