Erciyes 7 yılda 155 uluslararası bisiklet yarışına sülale sahipliği yaptı

Bisikletçilerin flaş mekanı haline mevrut Türkiye’nin en mehabetli şita sporları ve turizm merkezlerinden Erciyes Dağı’nda 7 yılda 155 uluslararası derrace yarışı yapıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarıyla kayakseverlerin vazgeçilmezi haline gelen Erciyes, yaz aylarında de derrace tutkunlarını ağırlıyor.

Türkiye’üstelik derrace sporunun sunma iddialı merkezlerinden biri haline mevrut Erciyes, uluslararası organizasyonların da tercih edilen merkezi oldu.

Erciyes YEMEK Umumi Heyet Başkanı Erek Cahid Cıngı, AA muhabirine, Kayseri Büyükşehir Belediyesi yoluyla hayata geçirilen master planıyla Erciyes Dağı’ndan 4 mevsim yararlanıldığını söyledi.

Erciyes YEMEK namına gösterişli çabalama harcadıklarını vurgulayan Cıngı, “Kışın kayak ve kar sporlarının vahim kendisine yapıldığı merkezimizde edebiyat bile bu altyapıyı gitmek, şehir ekonomisine ulama keşfetmek hesabına daim arayış içindeyiz.” diyerek konuştu.

Her yıl binlerce sporcu dinlenme kampı yapıyor

Cıngı, dünyanın kış sporları anlamında yer bilinen kayak merkezlerinin bulunduğu Alpler’birlikte bile yaz aylarında velespit sporcularının yarışa katıldığını ve faziletli irtifa kampları yaptıklarını belirtti.

Erciyes Kayak Merkezi’nde bir nice mebde imza attıklarının altını çizen Cıngı, şunları kaydetti:

“Derrace her yerde sürülebilir ama bir yerde rota oluşturduğunuz, işaretlemeler yaptığınız antlaşma turistik eser haline geliyor. Tığ evvel adına kırıcı bisikleti rotalarımızı, akabinde down hill pistlerini oluşturduk. Bu alanlarda Avrupa kupaları yaptık. Bu alanda kendimizi kanıtladıktan sonraları dünyanın birçok bölgesinden derrace takımlarını Erciyes’te yüksek yükselti kampında ağırladık. Erciyes’e gelişigüzel sene kestirmece 25 ülkeden binlerce derrace sporcusu geliyor ve erdemli yükselti kampı yapıyor.”

???????- Eylülde 4 konkur daha yapılacak

Cıngı, dinlenme kampı eden sporcuları arsıulusal yarışlara karışma ederek onların olimpiyat yolunda benek alabilecekleri yarışlar düzenlemeye başladıklarını dile getirerek, şunları anlatım etti:

“İlk uluslararası yarışımızı 2015 yılında yapmıştık. Serencam 7 yılda Uluslararası Bisiklet Birliğinin (UCI) onayladığı ve takvimine aldığı 155 uluslararası çiftteker yarışı düzenledik. Ilkgüz ayında 4 yarışımız daha var. 2022 yılının sonu itibarıyla bu sayı 159’a çıkıntı olacak. Yarışlarımızı artık yalnız Erciyes’te yapmıyoruz. Kayseri’nin diğer turizm bölgelerini, tanınmasını isteğimiz tarihi güzelliklerinin olduğu lokasyonları ve uluslararası kadraja girmesini istediğimiz güzellikleri birlikte içerisine matlup rotalar oluşturuyoruz. Bu çalışmaların sonucu Arsıulusal Velespit Birliğinden ve mevrut sporculardan övgüler almış olduk. Erciyes daha çok dünya çapında benzeri velespit merkezi haline geldi diyebiliriz. Bu çalışmalar devam edecek.”

Erciyes’i çiftteker sporunda global benzeri işaret haline getirme uğrunda cesim aşamalar kaydettiklerini nâkil Cıngı, hedefleri arasında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Çiftteker Turu’nun startını Erciyes’ten vermek olduğunu de sözlerine ekledi.

Share: