Vekil Karaismailoğlu: “Ankara-Niğde Otoyolu’nu kestirmece 9 milyon şalter kullandı”

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara- Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana kestirmece 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Yolculuk süresinin yarı yarıya düşmesiyle alay malay vatandaşlarımızı sevdiklerine güvenli, konforlu ve acul bir şekilde kavuşturuyoruz” dedi.

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu ile ilişik kayıtlı izah yaptı. Akıbet 20 yılda ulaşımın gelişigüzel şekline envestisman yaptıklarını ve Türkiye’nin altyapı sorununu nazik ölçüde çözdüklerine dikkati calip Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Boyuna milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize hangi sözü verdiysek yerine getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya üstelik bitmeme ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri dahi Ankara-Niğde Otoyolu. Otoyol ringinin tıpkısı parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu, 275 kilometre ana vücut, 55 kilometre angajman yolu oluşmak amacıyla hep 330 kilometre uzunluğunda. Tümü 16 Aralık 2020’da trafiğe açılan otoban, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Çizik Kapısı kesimini üstelik havi TEM (Trans European Motorway) Otoyolu’nda kıvrak erişim sağladı.”

“Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya indi”

Otoyolun hizmete açılması ile Ankara-Niğde arası gezi süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine aksan fail Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin şalter intikal yaptı. Zamandan almanak 450 milyon teklik, akaryakıt tüketiminden almanak 278 milyon lira doğmak için almanak toplanmış 728 milyon liralık artırım edildi. 57 bin titrem karbon çıkarma azaltımı sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini mensur ediyoruz”

20 yılda otoyol ağını 2 kattan aşkın artırarak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını aktaran Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Geri Hizmet Anne Planı ışığında projeleri hayata geçirmeye bitmeme edeceklerini kaydetti. 2053 yılına büyüklüğünde otoyol uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini tamlayan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceğini nesir etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız herhangi bir yatırıma ayrımsız kulp bulmaya çalışanlara rağmen, yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği üzere çalışıyoruz, çalışmaya üstelik bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: