EPDK’den Lisanssız Faaliyet Üretim Yönetmeliği değişikliğine ilgili izah Açıklaması

Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yoluyla düzenlenerek yürürlüğe giren “lisanssız hayatiyet üretimi” yönetmeliğinin, ihtiyacın üstünde satışı düzenleyen ve esas cıvıltı tüketicilerini koruyucu tıpkısı aranjman olduğu bildirildi.

EPDK’den yapılan yazılı açıklamada, zaman yürürlüğe giren “Cıvıltı Piyasasında Lisanssız Ruh Istihsal Yönetmeliğinde Fark Yapılmasına Dayalı Yönetmelik”mağara amacına ve getirdiği yeniliklere yönelik değerlendirmede bulunuldu.

Kurumun rüçhan hedefinin, imkanı olan bütün hareketlilik tüketicilerinin, tükettiği enerjiyi güneşten üretebilmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu talimatname ihtiyacın üstünde satışı düzenleyen ve lisanssız üretim santrali olsun evet birlikte olmasın soy faaliyet tüketicilerini esirgeyici bir düzenlemedir. Bu düzenlemeyle asıl tüketimi olan fakat yetenek kısıtı ve kayran sorunu cihetiyle üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önü açılacaktır. Düzenlemeyle EPDK, ‘tüketim büyüklüğünde istihsal’ hedefinden sapan, mühendislik bilimine ve teknik gerçeklere çap yerine oturmuş gücünü orantısız şekilde zait, mahiyet tüketicilerin lisanssız üretim tesisi kurabilmeleri imkanını ortadan kaldıran, istihlak olmadan istihsal yapmaya çalışan tesislerin satışa konu edilebilecek istihsal miktarını belirlemiştir.”

Açıklamada, talimatname değişikliğiyle bazı yatırımcıların kıygın olacağı iddiasına ilgilendiren ise “Bittabi ‘şalter kapatmak’ lisanssız yatırımcısının özlük takdiridir fakat böyle tıpkı manzarayla karşılaşılması beklenmemektedir. Çünkü söz konusu üretim, alelade birlikte olsa tıpkısı istihlak yapacak ve bunun üzere çalıştırılması (cümbüş üretmesi) gerekecektir. Ayrıca bu tesisler için ihtiyacın fazlası üretilen enerjinin şebekeye verilmesiyle oluşan ve dağıtım şirketine ödenen bedeller ödenmeyecektir. Yani hem bu soy yatırımcılar töz tüketimlerini karşılayacak hem üstelik daha fazla ürettiği enerjiyi ilave maliyete katlanmadan hep tüketicilerimizin kullanımına sunabilecektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu düzenlemeyle üs elektrik tüketicilerinin tüketimlerini bloke etmek maksadıyla cümbüş üretim tesisi kurmasının, tükettiği kadarını dahi satarak yatırımın anlayışsız dönüşünü akıllıca süreler süresince elde etmesinin sağlanacağı vurgulandı.

Yatırımcının çatısındaki hareketlilik üretim tesisiyle değişik bire bir takdir noktasındaki istihlak tesisini ilişkilendirmenin bundan sonra tür arkaç geleceğine meni edilen açıklamada, “OSB tüzel kişiliklerince müesses ve kurulacak lisanssız istihsal tesislerinin OSB anne sayaçlarıyla mahsuplaşmasına müteveccih düzenleme yapılarak bu tesislerin OSB katılımcılarının direkt cıvıltı giderini azaltması sağlanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Share: