Tecim Bakanı Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, büyükelçileri, asıl ekonomik semptom ve hedeflerin nihayete ermesine sunma şişman desteği verecek defa arkadaşları kendisine gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 bilyon dolarlık dış satım hedefine sizlerin birlikte katkısıyla ulaşmak istiyoruz.” dedi.

Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu familya sahipliğinde Sheraton Hotel’bile gerçekleştirilen “İş Dünyası ile Öğle Yemeği” etkinliğine katılarak tıpkısı danışma yaptı.

Önce Kovid-19 salgını, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı ile sınanan dünya ekonomisinin, lojistik, hazırlık zincirleri, incelmemiş özellik, besin, enerji ve global şişkinlik alanlarında derinleşen sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Muş, özellikle evolüsyon yolundaki ülkeler gelmek için bütün ülkelerin bu süreçte mukavim aynı imtihan verdiğini söyledi.

Muş, küresel nema hızındaki düşüş beklentilerine işaret ederken, küresel ticaret hacmine ilişkin nema beklentisinin bile düştüğünü anlatım etti.

“Tamam politika araçlarını seferber ettik”

BENDE’da mütemmim fiyatlarının yüzde 9,1 almanak artış oranıyla serencam 40 yılın yeryüzü yüksek seviyesine ulaştığını belirten Muş, avronun de BENDE doları karşısında 20 yıl sonra ilk defa henüz değersiz ayla geldiğine dikkati çekti. Muş, yer yağı başta atılmak amacıyla emtia fiyatlarındaki gidiş, Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını durdurması ve erdemli para şişkinliği beklentileri ile global soylu erki büyüme üzerindeki riskin bitmeme ettiğine, küresel resesyon tahminlerinin güçlendiğine dikkati çekti. Muş, bu şartlar altında Ticaret Bakanlığı namına ellerindeki eksiksiz politika araçlarını talih ekonomisini kalkındırma hedefi doğrultusunda seferber ettiklerini vurgulayarak, “Şişman tıpkısı kıvançla beyan etmek isterim ki bütün takatli koşullara rağmen, sizlerin de desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve soylu erki büyümede yaşayan performansımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Bakan Muş, geçmiş çeyrekte yüzdelik 7,3 büyüme kaydeden mutluluk ekonomisinin, 2022 yılında de dinamik büyüme trendini sürdürdüğünü gördüklerini söyledi.

Ocak-temmuz döneminde ihracatın yüzde 19,1 artarak 144,4 milyar dolar olduğunu bildiren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı dönemde dış tecim hacmimiz ise yüzdelik 31 artarak 350,8 milyar dolara yükselmiştir. Her fırsatta söylediğimiz üzere dış satım, en majör hedeflerimizden birisi ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Bugün dış satım yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız talih bulunmuyor. Sayısı ve niteliği daim küsurat ihraç ürünlerimiz ile geleneksel pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken yeni pazarlardaki potansiyelden maksimal behre kabul etme yönünde çaba içindeyiz.”

Muş, Nezaret olarak ihracatçıların uluslararası pazarlarda rakiplik gücünü tezyit etmek amacıyla umum imkanları devreye aldıklarını belirtirken, bu kapsamda uzak coğrafyalar üzere yeni bire bir izleme açıkladıklarını anımsattı. “Uzak Ülkeler Stratejisi” ile ihraç ürünlerini dünyanın sunu uzak noktalarına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Muş, “Bu anlayışla, ülkemize 2 bin 500 kilometreden uzak mesafede mevcut ve ithalatından aldığımız payın yüzde 1’in altında olduğu 18 mevki, bir anlamda ticaret rotamızın yöneleceği yeni uğur pazarlar olacaktır. Izleme kapsamında, üzerinde çalışacağımız son odaklı eylemleri hayata geçirirken tabiatıyla sunu koca paydaşlarımız sizler, siz altın hariciye teşkilatımız olacaktır.” dedi.

“e-İhracatın payı artacak”

Vekâlet olarak ellerindeki politika araçlarını değişen şartlara göre güncellediklerini belirten Muş, şunları anlatım etti:

“İhracata müteveccih izzet yardımlarını bu anlayışla yeniden kurguluyor, dış satımcı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve lojistik imkanlarının geliştirilmesine öncelik veriyoruz. ‘Turquality’ başta olmak amacıyla bindi programlarımızdan yararlanan şirketlere müteveccih gâh iyileştirmeler öngörüyor, sistemin henüz basit ve işlevsel olmasını hedefliyoruz. 2021 yılında umumi ihracatımızdan yüzde 1,3 behre almış olan e-ihracatın, bakir bindi mekanizmaları ve eylem planları ile 2025 yılı bakımından genel ihracat içindeki payının sunma beş altı yüzdelik 3-5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına gelindiğinde ise yüzdelik 10’luk paya erişmesini hedefliyoruz.”

Muş, Türkiye’nin küresel ticaretin makro aynı bileşeni olan hizmet ticaretinde net ihracatçı pozisyonunda olduğuna dikkati çekerken, “2002 yılında 14 bilyon dolar olan hizmet ihracatımız, pandemi kaynaklı huysuz koşullara rağmen 2021 yılında bir eski yıla bakarak yüzdelik 64 çoğalma kaydederek 58 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bakanlık kendisine bu gelişmeye önceki katkıyı hizmet sektörlerine yönelik destek programlarımızı güncelleyerek verdik. Millî ve uluslararası gelişmeleri dahi dikkate alarak şümullü, yenilikçi ve streç ayrımsız Bakım İhracatı Destek Izlence Paketi oluşturduk. Bakım sektörleri ortamında canlı ve kompetitif sektörlerimizden yapım sektörü, tahaccüm, istihdam ve elverişsiz dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında mülk ve hizmet ihracatımıza katkılarıyla ilgi çekiyor.” diyerek konuştu.

“Her şeye rağmen inancımızı koruyoruz”

Büyükelçileri, temel konuşu gösterge ve hedeflerin nihayete erimesine genişlik iri desteği verecek el arkadaşları adına gördüklerini tamlayan Muş, hangi antlaşma ayrımsız ülkede tıpkısı dava olsa dış işleri teşkilatı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun süreci yakından strateji ettiğini söyledi. Muş, büyükelçilerle yakalanan sinerji, eş güdüm ve verimliliğin kendileri üzere sevinme donör olduğunu vurgulayarak, “Bu yılki 250 milyar dolarlık ihracat hedefine sizlerin de katkısıyla vurmak istiyoruz. Yılın ikinci yarısında gözlemlediğimiz dünya ekonomisindeki yavaşlamanın bizim rakamlarımıza da adım adım yansımaya başladığını görüyoruz. Tığ herhangi bir şeye karşın 250 bilyon dolarlık hedefin gerçekleşebileceğine inancımızı koruyoruz.” dedi.

Share: