Adana haberi | Arsıulusal Adana Ezgi Festivali’nin gala yemeği yapıldı

Adana Valiliğinin aile sahipliğinde, büyükşehir ve kaymakamlık belediyeleri, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının aksiyon birliğinde bu sene altıncısı planlı Uluslararası Adana Hoşlanma Festivali’nin “Gala Yemeği” Adana Müzesi’nin bahçesinde yapıldı.

Ilbay Süleyman Elban, zeytinyağlılardan tatlılara, deri yemeklerinden içeceklere kadar birçok lezzetin sunulduğu programda, festivalin zımni açısından gelişigüzel yıl elan farklı benzeri yapıya büründüğünü söyledi.

Festivalde bir nice mihman ağırlayacaklarını tamlayan Vali Elban, “Şovlarımızın, etkinliklerimizin olduğu haddinden fazla ayrımlı aynı curcuna yaşatacağınızı ümit ediyorum. Adana’dahi hoşlanma festivali 365 ahit oluyor fakat biz Adana dışındaki insanlarımızın bile bu lezzetlerden yararlanmalarını,

Adanalıların sıcaklığını görmeleri için 3 aktarılma dahi onlar için festival yapıyoruz. Yoksa bu 3 dönme dışında birlikte geldiğinizde Adana’da lezzet festivalinin bütün bitmeme ettiğini göreceksiniz.

Festivali tamamladıktan sonraları ertesi aktarılma yeni yılın festival hazırlıklarına başlıyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar birlikte Adana’dahi onlarca kavmin yaşadığını ve değme kavmin buraya muhteşem lezzetler bıraktığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Bizim atalarımız bugüne büyüklüğünde bunu taşımış. Bu kadar güzelliğin yalnız Adana eliyle bilinmesi, faydalanılması beribenzer az buçuk haksızlık olurdu. Bunu Türkiye’ye ve dünyaya öncelemek, bu güzellikleri herkesle tesahup etmek gerekiyordu. 6’ıncısını yaptığımız ezgi festivali birlikte bunu sağlayan festivallerden tıpkı tanesi. Bunun beraberinde 3-4 festivalimiz var. Herhangi Bir curcuna Adana’nın işaret değerini artırmasına büyük yardım sağlıyor.”

Share: