Moskof petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

Transneft, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Moskof petrol boru hattı işletmecisi Transneft, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin yazılmış açıklamasında, Zalim petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya haiz Drujba hattının cenup kolu amacıyla Ukrtransnafta şirketine pey akçesi yapılmasının gerektiği belirtildi.

bahis konusu sevkiyat hizmeti amacıyla Ukrtransnafta’ya yapılan sonuç yöre ödemelerin Transneft’e vurdumduymaz döndüğü bilgisine saha verilen açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar zımnında gerçekleştirilemediğine işaret edildi.

Açıklamada, zaruri ödemelerin gerçekleşmemesi dolayısıyla Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının üstelik 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının diğer kollarındaki sevkiyatının bitmeme ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Brent yer yağı yükselişte

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Druzhba’dan Rus petrolü akışının durduğu haberleri ile düne göre 1,05 dolar arttı ve 98 doların konusunda bundan sonra.

İran petrolünün andıran zamanda uluslararası pazarlara dönebileceği beklentisi ICE’de Brent petrolünün varil fiyatını bu sabah 94 dolara tadar gerilemesine sefer açmıştı.

Nijerya Petrol Bakanı Sylva: Seçme dolaşma 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 milyar euroluk mevduatında süre uzattı

 

Türkiye’nin yer yağı ithalatında yüzdelik 13,2 çoğalma

 

Share: