Ekran başında espas geçiren çocuklara masallarla cereyan katacaklar

Avrupa Birliği’nin (AKARSU) Erasmus Spor Programı kapsamında mevhibe almaya doğruluk kazanan “Masallarla Akıntı” projesi, ekran karşısında çokça çok vakit geçiren çocukların cereyan kazanmasını sağlayacak.

Proje koordinatörlüğünü Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün yürüttüğü iş kapsamında, 3-6 yaşındaki çocuklara hareketi sevdirmek amacıyla Nasrettin Öğretmen ve Gülük masalları yoga figürlerine uyarlanarak anlatılacak.

Proje koordinatörü ve Sportif Terbiye Uzmanı Gülden Okçu Engin, AA muhabirine, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Bütün İçin Spor Federasyonu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Cahillik Spor İl Müdürlüğü ile Almanya ve İtalya’dahi ilişik kurumlar görünmek için bütün ilkokul ortaklı projenin 18 ay süreceğini söyledi.

Amaçlarının telefon, bilgisayar ve tablet başında aralık nâkil 3-6 gözyaşı grubundaki çocuklara hareketi sevdirmek olduğunu anlatan Açık Deniz, “Çıktı bu cereyan etmeme durumu çocuklarda 3 yaşına büyüklüğünde inmiş. Çocuğun sahne dünyasını tabletteki programlar oyunlar almış durumda. Bunun üzere onların dünyalarını masalla birleştirmek istedik. Projeye İtalya ve Almanya bile ortak. Değme mutluluk zat özüne makul masallar belirleyecek. Tığ Türkiye yerine Nasrettin Öğretmen ve Gülük masalını belirledik. İtalya ve Almanya bile ikişer masal belirleyecek.” diye niteleyerek konuştu.

Engin seçme ülkenin iki pilot anaokulu olacağını aktararak şöyle bitmeme etti:

“O pilot anaokullarında bala yogasına müteveccih bu masallar harekete çevrilecek ve onar haftalık süreyle iki pilot okulda birlikte iş yapılacak. Çanakkale’bile bir uluslararası derinti ile İtalya ve Almanya’daki ortakları buraya nida edeceğiz. Bir Numara pilot okullarda sistem kendisine ilişik masalı 10 hafta süresince uygulayacak. Yavru düşünürken fon ederken gitgide onun dünyasına akla yatkın figürlerle o masalı dahi cereyan ederek anlatmasını ve uygulamasını istiyoruz. Kültürümüze ilgili Mısır Tavuğu ve Nasrettin Hoca masalını harekete dönüştürerek anlatacağız. Amma istiyoruz ki gittikçe onlar kişi masallarını yazsınlar ve onu de harekete çevirebilsinler. Hedefimiz bu.”

“Efsanevi ve natür figürlerinin hareketlerini yapacaklar”

Proje kapsamında Nasrettin Hoca’nın Avantür Parkı, Şaşkın’ın ise Ormanda Seyahat masallarının seçildiğini dile getiren Engin, “Masalların deli dolu formunu ekol öncesi muallimlik bölümü öğrencileri, Çanakkale Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünde memur antrenör ve gençlik liderleri tasarlayacaklar. Meslek öncesi muallimlik bölümü öğrencileri masalların anlatımını antrenörlerde harekete dönüştürülmesini sağlayacaklar. Nasrettin Sarıklı çocuklarla gelişigüzel avantür parkında şanlı ağaçlar görür ‘Mis kabilinden bire bir gelgel vardır.’ derken eğitmen çocuklara soluk egzersizleri yapacak sonradan eğitmen ağaçlardan bahsederken ‘Hadi bilcümle birlikte ongun pozunu yapalım.’ diyecek.” ifadesini kullandı.

Açık Deniz, yoga sporunun içinde doğa ve efsanevi hareketlerini kullanıp masalı hem çocukların anlayabileceği hem de öykünün içindeki hareketleri yapabilecekleri şekle dönüştüreceklerine belen ederek şunları kaydetti:

“Masal devam ederken eğitmenler çocuklarla alay malay öykünün içindeki efsanevi ve huy figürlerinin hareketlerini yapacaklar. Çocuklarla pilot çalışmaya geçmeden geçmiş mini yoga kartları hazırladık. Çocuk masalda tıpkısı kelebekten bahsedildiğinde daha önceki o kelebeğin hareketini biliyor olacak. Birinci uçucu çalışmada gelişigüzel mevki kendi masalını uygulayacak henüz sonra ikinci tayyareci çalışmada İtalya ve Almanya’dan birer masal alıp uygulamasını yapacağız. Benzeri şekilde İtalya, Almanya ve Türkiye masalını, Almanya da İtalya ve Türkiye masalını uygulatacak. Böylelikle yine projede hedeflenen ülkeler arası kültürel bağın artırılması sağlanacak.”

Proje kapsamında eğitmen eğitimlerinin sürdüğünü anlatan Açık Deniz, arkası sıra çocuklara müteveccih etkinliğin başlayacağını sözlerine ekledi.

Share: