Sonuç Zaman | ÇANAKKALE’DE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN YARALI NAZIK KUŞU FİZİK TEDAVİYLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

ÇANAKKALE’nin Gelibolu ilçesinde, kanadından ve ayağından yanık halde mevcut, nesli tükenmekte olan büyük kuşu fizik tedaviyle hayata tutundu.

Huy Siper ve Milli Parklar (DKMP) Çanakkale Büro Müdürlüğü ekipleri kestirmece 3 hafta geçmiş Gelibolu ilçesinde nesli tükenmekte olan yaralı tıpkı balaban kuşu olduğu ihbarı konusunda harekete geçti. Bölgeye giden ekipler tarafından şişman kuşu üzerinde yapılan önce incelemede bacağında daha önceden kaynayan aynı fay ve iyi kanadında çarpmaya mecbur dağ olduğu belirlendi. Yanık nazik kuşu Çanakkale’ye getirilerek, Natür Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nde tedavisine başlandı. Uygulanan hikmet tedavi sonrasında nazik kuşu sağlığına kavuştu. DKMP Baytar Hekimi Meltem Dimişgi tarafından yaralı balaban kuşuna makbul hikmet tedavi işlemi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın içtimai iletişim araçları hesabından paylaşıldı. Hayvanseverler aracılığıyla beğenilen görüntüler hakkında açıklamalarda bulunan Veteriner Hekimi Meltem Dimişgi, genelde insanlara meri fizik tedavinin, iri kuşuna uygulamasının dikkati çektiğini söyledi.

‘FİZİK TEDAVİNİN YERİ BERENARI ÖNEMLİ’

Balaban kuşunun Gelibolu ilçesinde yanık halde bulunduğunu belirten Veteriner Doktor Briz Dimişgi, Büyük kuşumuzun ilk tedavisinde esen kantta çarpmaya sadık celi yarısı ve iyi bacakta bile fay oluşuk ve kaynamış. Tığ dahi bu süreçte nazik kuşunun hem kanat tedavisine hem üstelik eklemlerdeki durumunu anlayabilmek üzere hikmet tedavi ve rehabilitasyon işlemlerine başladık. Bu canlımız balıkçıl tıpkı kuş. O yüzden de tedavisinde, özellikle kanat yarasından bilahare bacaklarındaki kas asap sistemindeki zedelenmenin hangi kadar olduğunu vira etmek üzere hikmet otama uyguladım. Henüz sonradan akarsu havuzumuzda canlımızı bacaklarındaki kasların güçlenmesini sağladım ve hareketlerini arama ettim. Bu şekilde tedavimizi yaptık. daha çok insanlarda menus olunduğu üzere balaban kuşuna uyguladığım fizik tedavinin özen çektiğini düşünüyorum. Hayvanlarda dahi, hemen kuşlarda değil, diğer canlılarımızda bile fizik tedavinin yeri berenari oylumlu. Adale ve sinir dokusunun tahribatını anlayabiliyoruz. Alelhusus nazik kuşunda ayaklarındaki zedelenmenin ne büyüklüğünde olduğunu, sinir iletiminin olup olmadığını hikmet otama uygulayarak baktım. Uzman kuşlar bacaklarıyla yaşamlarını devam ettiriyor. Çünkü o pençelerle melez hayvanları yakalıyorlar. Bu canlımızın üstelik balıkçıl benzeri kuş olduğu üzere suya konması gerekiyor. Canlılarımızda bile fizik tedavi uygulanıyor açıklamalarında bulundu.

Şişman kuşunu nesli yıldırma altına olan benzeri cins olduğunu belirten DKMP Çanakkale Şube Müdürü Saz Şairi Hacıalioğlu,Gelibolu ilçesinden yapılan ihbar konusunda ekiplerimiz bu kuşu aldı. Hızlıca kurumumuza getirilen iri kuşunun otama süreci başladı. Çanakkale yer dahilindeki bütün ihbarları değerlendiriyoruz, hep canlılarımıza bakım vermeye çalışıyoruz dedi.

Sağlığına munsap iri kuşunun kısa aynı müddet bilahare doğaya salınacağı belirtildi.Share: