Ednan Arslan’dan ‘İzmir Site Hastanesi’ Tepkisi: “Yanlışsız Parti Vermiş Oldukları Garantileri Saray Özellikle Almak Için İsraftan Kaçınarak Sağlasın”

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ednan Arslan, Bayraklı’daki İzmir Site Hastanesi’nin açılması halinde kente hizmet veren şevket hastanelerinin kapatılıp kapatılmayacağına ilişik kamuoyunda ağız tatsızlığı olduğunu belirterek, “İnsanlarımızın çarpık çurpuk ulaşabildikleri ve bereketli hizmet alabildikleri hastanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz. DÜRÜST Tümen vermiş oldukları garantileri Saray başta oluşmak için israftan kaçınarak ve yaşadıkları şatafata serencam vererek sağlasın” dedi.

CHP İzmir Saylav Ednan Arslan, İzmir’da 2014 yılında temeli atılan, 3 yıl ortamında tamamlanacağı duyurulan fakat açılışı tıpkı tür yapılamayan Bayraklı sırtlarındaki site hastanesiyle ilişkin kayıtlı izah yaptı. Aslan, kent hastanesi dolayısıyla kentteki farklı hastanelerin kapatılacağı iddialarını gündeme getirirken, “36 ay zarfında bitirileceği vaat edilerek temeli atık fakat 9 yıl geçmesine karşın hala bitirilemeyen Bayraklı Şehir Hastanesi vatandaşlarımızın huzurunu ve sağlığını daha açılmadan bozar oldu. İzmir kamuoyunda sıklıkla gündeme gelen site hastanesinin açılması ile gelişigüzel 5 fehamet hastanesinin kapatılacağı iddia ve kuşkuları bire bir çeşit sonlandırılmış değil. Bakanlık bu hastanelerimizin kapatılıp, kapatılmayacağına dair bozukluk izah yapmıyor, derk etmek gibi değil” dedi.

Bakanlığın kapatılacağı iddia edilen hastanelere alfabe gönderdiğini gelecek süren Aslan, şunları kaydetti:

“Bu konuda açıklama yapmayan bakanlığın bahis konusu hastanelere yazı göndererek afiyet emekçilerinin açılacak kent hastanesinde görev almak isteyip istemediklerine dair görüşler topladığını gördük. Bu bize hem hastanelerin kapatılması için tıpkı zir yapının oluşturulduğunu hem üstelik çalışan doktorlarımızın ve özge afiyet emekçilerinin üstünde aynı külfet ve mobbing uygulandığını göstermektedir. Bakanlığın bu formalist ve davranışını gözden geçirmesini bekliyoruz. Eğer öyle değil ise; çalışmakta bulundukları hastanelerden İzmir Bayraklı Kent Hastanesine görevlendirmek isteyen afiyet personelinin boşaltacağı kadrolara atama yapılacak mı? Konuyla ait 7 Ekim 2022’üstelik verdiğimiz soru önergesi illet cevaplanmamıştır? Gizlenmeye çalışılan nedir? Bakanlıktan bu sorularımıza yanıt istiyoruz.”

İzmir’de 1857’birlikte kurulan Alsancak Azamet Hastanesi başta doğmak üzere kapatılacağı iddia edilen Dr. Suat Seren Ahşa Hastalıkları Hastanesi, Behçet Idareci Yavru Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nin güzel ve kurumsal kimliği oluşuk, mesleksel birikimi, kadroları itibarıyla da çetin aynı birikim ve tecrübeye topluluk olduğunu vurgulayan Aslan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yönü ile İzmir halkına haddinden fazla pahal hizmet veren, insanlarımızın yalın kat ulaşabildikleri ve bol hizmet alabildikleri hastanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz. AK Fırka vermiş oldukları garantileri Saray başta koyulmak amacıyla israftan kaçınarak ve yaşadıkları şatafata sonuç vererek sağlasın. İzmir sağlık ordusunun ve halkımızın sağlığı ve huzuru ile kimsenin oynamaya hakkı yok. Bu durumun son örneğini Ankara Etlik Şehir Hastanesinin açılması ile yaşadık. Ankara Dışkapı Saika Beyazıt Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Veladet, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi, Zübeyde Hatun Kadın Hastalıkları ve Mevlit Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi ile şahsen Nazır Koca’nın kapatılmayacak dediği Onkoloji Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nin kapatıldığını veya ürkek tıpkısı duruma düşürüldüğünü gördük. Bakanlık Ankara ve başka illerde sergilediği bu şekilperest ve davranıştan vazgeçmelidir. Bakanlığı İzmirlileri berbat fail hastanelerimizin kapatılıp kapatılmayacağına dair konuya ilgilendiren kamuoyunu gönül tokluğu edecek tıpkısı izah yapmaya nida ediyorum.”

Share: