Mardin’de Çiftlik Kuran Müstahsil: “Hayvanları Aracısız Çıkartıp İş Yerini Kapatacağım”

EREK AKGÜL

Mardin’in Yeşilli ilçesinde özlük imkanlarıyla besi çiftliği kuran Hayrettin Uğurlu, devletin alelade çaplı işletmelere bindi vermesi gerektiğini söyledi. Uğurlu, “Hayvanları da doğrudan çıkartıp ego bu iş yerini kapatacağım zira seçme destek alamadım” dedi.

Mardin’in Yeşilli ilçesinde 1400 metrekarelik kom kuran Hayrettin Tekin, kalan girdi maliyetleri zımnında tahakküm durumda olduklarını belirtti.

“20 İNEKLE BAŞLADIM, 4 KITA KALDI”

2019 yılında hayvancılıkla uğraşmaya değişmeyen verdiğini, iki tırını satıp çiftlik kurduğunu belirten Tekin, şunları söyledi:

“Sevdiğim benzeri meslek. Zat imkanlarımla, devletten gelişigüzel destek almadan kestirmece 2,5 milyon masrafım gitti. Gördüğünüz kadar 1400 metrekare tıpkısı çiftlik kurdum. Zat imkanlarımla 20 inekle başladım. 20 ineği çoğaltacağıma şimdi o inekler 3-4 taneye sakıt. Nedenini soracak olursanız biz 5-6 nüfuslu benzeri aileyiz, 5 çocuğa bakıyorum, yemler çok yükseldi. Yani imdi çiftçiyi batırdılar. Ben bu işe başladığımda, 2019’birlikte sunma birinci sınıf yemi 1 liradan, 1,5 liradan alıyorduk. Deminden o 1,5 liraya aldığımız yem reşit 10 teklik. 1,5 liralık yemi aldığım ant ten 65-70 liraydı. Deminden yiyecek yüzde 450 lira ayrımsız bindirim mevrut yemi 10 liradan alıyorum, eti ben 90 liradan hayvanlarımı vasıtasız ihata etmek için merbut satıyorum. Ete zahir peki üstelik yüzde 30 remiks geliyor, yeme yüzdelik 450 oranında remiks gelir? Özge yandan burası resmi aynı işletmedir.

Ben buranın ruhsatını ahzetmek için, kısaca bire bir buçuk yıl uğraştım. Ayrımsız buçuk yıl içre 20 kurum gezip bu ruhsatı çıkardım. Urfa, Diyarbakır, Mardin, Batman ve ayrıyeten Mardin İl Ekincilik Müdürlüğü, ruhsatı ben oradan aldım. Bizim burada dile ifade etmek istediğimiz öz, kıytırık yetenekli işletmelere bile bindi versinler. Bana burada Mardin İl Tarım Müdürlüğü olsun, Hayvancağız Müdürlüğü olsun, Yeşilli Tarım Müdürlüğü olsun, gelişigüzel kim olursa olsun gelip burada özlük imkanımla yaptığım üzere madalya takması geçişsiz. Hani diyorlar ya, ‘hayvancılığa destek veriyoruz, çiftçiliğe destek veriyoruz’ falanca tığ onları de istemiyoruz onlardan hakkımız ne ise biz amiyane çaplı işletmelere de halk uzatsınlar. Ego milyoner olsaydım, inanın ki 10 milyon harcasaydım bu çiftliğe, yerine 20 milyon devletten alırdım. Her madde rüşvet, kayırıcı olmamalı. Benim burada kısaca 140 kita kuş beyinli barındırmam gerekirken, köle deminden 4 lime pilaki var.”

Share: