Cumhur Reisi Erdoğan, TEKNOFEST KARADENİZ 2022’de konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bayraktar’la, Anka’yla, Akıncı’yla, Aksungur’la, Atak’la, Hürkuş’la, Gökbey’le, Milli Muharip Uçak projesi ve henüz birçok teknolojiye dayalı atılımla kurum duymamızın sebebi savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi dinamik tutma mecburiyetimizdir.” dedi.

Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda planlı TEKNOFEST KARADENİZ 2022’dahi yaptığı konuşmada, silahlı insansız hava araçlarının dünyanın 30’dan çok ülkesinde Türkiye’yi gururla kaşkariko ettiğine, bu araçlara entegre edilen hemencecik temas zümre cihazın ve mühimmatın üretiminin da yerli adına yapıldığına dikkati çekti.

“Samsun’bile ilk kez sizlerin takdirine sunulan Kızılelma insansız uğraş uçağımız dünya harp tarihinde oyun değiştirici hamle namına görülmektedir.” ifadelerini kullanan Erdoğan, dünyanın herhangi bir yerinde teknolojik atılımların öncüsünün defans endüstri olduğunu bu amaçla geliştirilen ürünlerin gücük sürede hayatın ayrıksı alanlarına de tevsi edildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insansız çekicilik araçlarının savunma sanayinin birlikte lojistikten tarıma kadar bir nice değişik mecrada kullanılmaya başladığına belen ederek, şunları aktardı:

“TEKNOFEST alanında coşkuyla birlikte olduğumuz her bir gencimizin gözünde, ülkemizi teknolojinin gücü üzerinde yükseltme iradesinin, azminin, dirayetinin ışığı parlıyor. Burada günümüzün Cezerisi, Harizmisi, İbni Sinası, Mimar Sinanı, Uca Kuşçusu, Hezarfen Ahmet Çelebisi, Katip Çelebisi tevessül etmek amacıyla birey atan gençlerin kalpgâh çarpıntısını duyuyorum.”

“Yüzdelik 80 yerel ve milli defans sanayine sahibiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye’ye serencam 20 yılda yüzyıllık yayın ve hizmetler kazandırdıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göreve geldiğimizde yüzdelik 20 evcil-milli, bu kadardı. Ama deminden yüzdelik 80 yerel ve milli defans sanayine sahibiz. 2023 hedeflerimizi hayata geçirdik. Çoluk Çocuk sizler üstelik inşallah Türkiye’yi 2053, 2071 vizyonuyla çokça daha ilerilere taşıyacaksınız. Rabb’ime bana böyle aynı gençlikle el yürüme, böyle bir gençlikle ikbal ve düşünüm birliği ika imkanını verdiği amacıyla hamdediyorum.

Sevgili gençler, sizlerin temas birini uygulayım bilimi elçilerimiz adına görüyorum. Tabiatıyla ülkemizde keder kabilinden etkin beyinleri ve yerinde duramayan enerjileriyle daha kendilerine ulaşamadığımız gençlerimiz var. İnşallah rastgele sene zemini elan bile genişleyen, kapsamı artan, etkinliği yükselen TEKNOFEST sayesinde onları birlikte bu şölene dahil edeceğiz. Türkiye’ye yakışan 600 bin değil, 1 milyon, 2 milyon, 3 milyon yarışmacılı uygulayım bilimi festivalleridir.”

“Gençlerin ülkemize akış ettiği bir uygulayım bilimi iklimi mensur etmeliyiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, gençlerin hakeza ayrımsız potansiyelinin bulunduğunu ve bunu yapabileceklerine inandığını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunun yanında festivalimizi kişi evlatlarımızla alay malay dünyanın ciharıyek yanından katılımlarla da zenginleştirmeliyiz. Alelhusus Türk dünyasının birikimini ülkemizde toplayan tıpkı çekim merkezi haline gelmeliyiz. ‘Bir fikrim var’ diyen gençlerin bunu yapmak amacıyla sıkıntılı dışına gitmeyi düşündüğü değil farklı ülkelerdeki gençlerin ülkemize akın ettiği aynı uygulayım bilimi iklimi inşa etmeliyiz.”

“Ülkemizde huzuru, istikrarı, güveni, barışı cıvıl cıvıl tutmamız gerekiyor”

Bunun önce adımlarının atıldığını, ilk kozalarının örüldüğünü ve ilk çiçeklerinin klan göstermeye başladığını vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bittabi bunun için öncelikle ülkemizde huzuru, istikrarı, güveni, barışı, gelişmeyi, kalkınmayı, demokrasiyi canlı tutmamız gerekiyor. Maalesef bölgemiz ilkin koyulmak amacıyla dünyada hükümsüzlük ve adaletsizlik yanı sıra krizlerin, çatışmaların, yıkımların, sefaletin bilge olduğu kavi haddinden fazla vadi var. Güneyimizden kuzeyimize, doğumuzdan batımıza coğrafyamızın seçkin yerinde bu birey patetik hadiselerin yaşandığı mukavemetli haddinden fazla yeri sayabiliriz.

Türkiye, tarihinden, birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden aldığı güçle bu biberli çemberinden kendini tıpkısı denge ve varlık sembolü namına ayrıştırmaktadır. Ben milletimle gurur duyuyorum. Ülkemizin hakeza benzeri coğrafyada, hakeza benzeri tarihi miras üstünde, hakeza bire bir çap geleneği etrafında vurgun tutmak, cılız yaşamak kadar tıpkı şansı yoktur. Biz, politik, konuşu, teknolojik, diplomatik, askeri, sosyal, kültürel değme bakımdan hayat dolu doğmak mecburiyetindeyiz. aksi hâlde sakıncasız olun, bizi Suriye’den birlikte Ukrayna’dan dahi Bosna’dan de beter ederler.”

“Türkiye, şu anda büyümede ikinci sırada”

Cumhur Reisi Erdoğan, bunun üzere eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma her alanda eksiklikleri tezce gidermeye çalıştıklarını, demokratik reformlarla politik altyapıyı, sosyal bünyeyi, kurumsal yapıyı yükseltmek üzere uğraş ettiklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi’ni bunun üzere esas tacı ettiklerini, bunun için envestisman, istihdam, istihsal, dış satım, akan aşkın aracılığıyla büyümede ısrar ettiklerinin altını çizen Erdoğan, “Bakın serencam çeyrekte 7,6 büyüdük, Türkiye, şu anda büyümede ikinci tam. Hani diyorlar evet ‘Çılgın Türkler’, evet yanılmadınız, lüks Türkler büyüyerek için devam ediyor. Bunun üzere ülkemizi toptan krizlerden ayrıştırarak, özlük hedeflerimizden kopmamakta ısrar ediyoruz.” dedi.

“Hava duymamızın sebebi ülkemizi tüvana tutma mecburiyetimiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun amacıyla ülkenin ve milletin geleceği gençlere temas soy desteği verdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bayraktar’la, Anka’yla, Akıncı’yla, Aksungur’la, Atak’la, Hürkuş’la, Gökbey’le, Milli Muharip Uçak projesi ve henüz nice teknolojiye dayalı atılımla kurum duymamızın sebebi savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi güçlü sübvansiyon mecburiyetimizdir. Evcil otomobilimizi, bilgisayarımızı, çipimizi, uçağımızı, gemimizi, uydumuzu, elektronik sistemlerimizi teksir konusundaki gayretimizin sebebi, bunları edinmekteki zorluğumuzdan tezayüt, ambargo üzere mihnetlere maruz kalmama kararımızdır.”

(Sürecek)

Share: