Kozalak Eğlek esnafı, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ziyaretini anılarda yaşatıyor

Bursa’daki tarihi Kozalak Konak esnafı, 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile 14 sene geçmiş ziyaretinde çektirdikleri fotoğrafları çerçeveleterek hisse senedi yerlerinde sergiliyor.

Kraliçe 2. Elizabeth, eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile çıktığı Türkiye gezisi kapsamında 14 Mayıs 2008’bile Bursa’ya gelerek Koza Konak’da aksata yaptı, Yeşil Cami’ye ziyarette bulundu.

O aktarılma handa esnaflık yapan ve mesleği bir yerde sürdüren gelişim yeri sahipleri, ziyaretine ilişkin fotoğraflarını dükkanlarında sergiledikleri Kraliçe 2. Elizabeth’e, Kozalak Konak’ın tanıtımına katkılarından etraf minnettarlık duyuyor.

Esnaf Erdinç Şentürk, AA muhabirine, uzun yıllardır Koza Konak’bile harir güpür üstüne işletmecilik yaptığını söyledi.

O dönemi büsbütün yaşayanlardan biri olduğunu belirten Şentürk, Ece 2. Elizabeth’in ziyaretinden geçmiş değme şeyin kusursuz hazırlandığını ve ciddi düzenlilik önlemi alındığını anlattı.

Hazırlanan programa bakarak, Kraliçe’nin konuşma edeceği noktalar ortada zat gelişim yerinin olmadığını nâkil Şentürk, şöyle konuştu:

“Burada mağazalarım var. O dönemde sağımda ve solumda dükkanlar belirlenmişti görüşme amacıyla. Ben ‘Bizim dükkanlara niye girmiyor Ece?’ diye üzüldüm tabii. Ece geldiğinde ben üstelik kapının önünde amade bulunmuştum. İş yerlerini mülakat edeceği sırada ayn hücre geldik ve ‘Buyurun’ der gibi aynı debi yaptım. Çokça hafiften tabiatıyla, haddinden fazla abartmadan. Yanındaki onu yönlendiren eş birlikte az buçuk geride kaldı. Anca olunca üstelik çabucak bizim dükkana girdi ve alışveriş yaptı. Türk motifli fular aldı. Kozalak Konak için çok büyük tıpkı reklam oldu. Bursa üzere benzeri reklam oldu. Burada 1,5 saatini geçirdi Kraliçe. Madun katta aşındırmak yedi. Dünya tören düzeni listesinde ikinci sırada olan ayrımsız insandan bahsediyoruz. Ziyaretinden sonra gittiği yerlerde yüzde 30 turizm potansiyelini artırıyor. Haddinden Fazla pir tıpkısı reklam konusu oldu o dolaşma için.”

Tıpkısı karede olduğu fotoğrafı çocuklarına bırakmak istiyor

Nihat Esmer birlikte ülfet gerçekleştiğinde Koza Han’ın dernek yönetiminde olduğu üzere istikbal komitesinde bulunduğunu dile getirdi.

Karşılama yapılırken listede 12. tam yer aldığını bildiren Karaca, “Kendisi geldiğinde istikbal yaptık. Sonrasında 700 şahsiyet ayrımsız yemek verildi yerine. Yemekten sonra bile esasen eğin merhametsizce gezerek burayı dolaştı. Alışveriş yaptı, beş altı materyal aldı.” dedi.

Karaca, Ece’nin Bursa ziyaretinin ardından Koza Eğlek’dahi olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi.

İyi ayrımsız satma potansiyeli oluştuğunu kaydeden Kişmiri, şöyle bitmeme etti:

“Düzenlilik açısından o periyot hanımız kapalıydı. Saat 17.00’ye büyüklüğünde tek kimesne içeriye alınmadı. Ondan sonradan de 5 sene işler boyuna arttı. Yerel ve ecnebi turistler sık sık gelmeye başladı. Kraliçe hangi aldı, neleri inceledi, nikbet ederek onlardan istediler. Yani buraya çokça ziyaretçi akını oldu. Bizim için dahi böylelikle güzel benzeri yadigâr oldu. Bire Bir karede olduğumuz fotoğrafı da güzelce tıpkısı yadigâr olarak kaldı bize. Bunu üstelik ince yıllar saklayarak çocuklarıma çoğaltmak istiyorum.”

Şemsettin Tagu ise ziyarette Ece 2. Elizabeth’e selam verdiğini ve bunun kendisi için iyicene bire bir hatıra olduğunu belirtti.

Kraliçe’nin çok sıcakkanlı bir duruşu olduğunu anlatan Tagu, “İngilizler için serinkanlı derler ya on paralık anca değildi. Ziyaretin peşi sıra o senenin sunma erdemli cirosunu mayısta yaptık. O yıla kadar çabucak Koza Han yaz aylarında hisse senedi yapardı. Kraliçenin gelmesiyle kışın da aksiyon yapmaya başladık. Hem evcil seyyar hem birlikte Bursa’nın yerlisi Koza Han’a gelmeye başladı. Yani gördüğüm kadarıyla hep esnaf arkadaşlar kışın dahi artık hareket yapıyor. O ahit tanındı.” ifadelerini kullandı.Share: