Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet tarihinin bildirme balaban sosyal ev projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en iri toplumsal konut projesiyle amaçlarının, önceki adım konutlarını azami 2 yıl zarfında bitirip doğruluk sahiplerine bırakmak olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın bakımından başlayacak ve teşrinievvel sonuna kadar sürecek toplumsal göz projesinin önce temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Altını tarihinin en iri içtimai göz projesinin lansman töreninde aynı müşavere yaptı.

Tarihin yeryüzü iri toplumsal hane kampanyasına önderlik fail Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik eden Erdoğan, sürece ulama verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve aksiyon yerlerinin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Reisicumhur Erdoğan, geçen 20 yılda ülkeyi rastgele alanda olduğu kadar ev üretiminde üstelik asırlık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ marifetiyle hiçbir ülkenin manzara üstelik edemeyeceği tıpkısı atılımla yüzde 90’ı sosyal konut koyulmak için tekmil 1 milyon 170 bin bölük inşa ettiklerini ifade etti.

Ülkeye, çağın bütün ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hisse senedi yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının da üstünde stadyumlar, rastgele kesimden koca amacıyla yüzlerce sosyal ve kültürel tesis kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, şehri site işleyen bildirme heybetli unsurlar olan katıksız, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi önem verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletli mimari değer haiz evleri, dükkanları meydanları arz sakıncasız şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine akıllıca olarak baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’birlikte Bakir Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden periyot yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini ayrımsız çarkıt günlerinde olduğu kabilinden yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bursa’bile Celil Cami’yi üstelik içine alan tarihi çarşı ve hanlar bölgesini diriltme ediyoruz. Selçuki şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine aynı bile ulus bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin önceki şişman konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil ayrımsız yaşam alanı adına şehrimize kazandırıyoruz. Benzeri şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’birlikte yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe tırsmak anlayışıyla muttasıl sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Kaynak tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin dinlenme ve okuma mekanları haline mevrut kavim kıraathaneleri ile tüm 455 budun bahçesini da dakikasında nesir ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar tarafından sahiplenilen ulus bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Hürmetkâr Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri namına uluslararası kentçilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Mecmu bu çalışmalarla, TOKİ, vakit kaybetmeden çatı özne aynı çalım olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın genişlik mefret içtimai hizmet yapıları arasına girmiştir. Bittabi bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin sunma şişman kentsel dönüşümünü başlattık. Bittabi eksiksiz bu şişman dönüşümün sahibi da muhatabı da yararlanıcısı dahi milletimizin ta kendisidir. Bugün da sizlerin huzurunda, sosyal göz odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni benzeri bölüt daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği üzere 2019 yılında, ilk 50 bin adetlik, ardından 100 bin adetlik iki sosyal basamak projesi başlatmıştık. Hep söylediğimiz gibi, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin seçme köşesinden 2 milyonu çok vatandaşımızın başvurması, bizi daha büyük adımlara sevk etmiştir. Hem yapılacak göz sayısını artırmaya hem dahi kampanyayı daima ayla getirmeye karar verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin herhangi bir yerinde beniz binlerce eskimemiş sosyal konutun, konut arsasının ve hareket yerinin nesir sürecini başlatıyoruz. Başvuruları erte itibarıyla başlayacak ve ekim ayı sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin geçmiş temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce girişim konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip adalet sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimarlık esasıyla, zemin artı 3, dayanaklık etmek zait 4 veya zemin zait 5 adına, depreme dayanıklı şekilde nesir edileceğini da aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, özellikle mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilge kılacak bire bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Gelişigüzel şeyden evvel bu gerçeğin altını özellikle yemek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki sunma nazik hane yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle küresel ve tarihi önemde tıpkısı kampanyayla girmekten kurum duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: