Hdp Muş Milletvekillerinden Bakan Özer’e: “Muş Hat ve İlçelerine Ataması Yapılan Sarıklı Sayısı ve Var Olan Öğretmen Açığı Sayısı Kaçtır”

HDP Muş milletvekilleri Gülüstan Koçyiğit ve Şevin Ateşin, Muş’ta yaşanan öğretmen açığıyla ilişkin olarak Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’e “2022-2023 terbiye-tedris yılı başlangıcından itibaren Muş hat ve ilçelerine ataması yapılan sarıklı sayısı ve var olan öğretmen açığı sayısı kaçtır? Muş’ta son 10 yılda mektepli, ekol, derslik ve hoca sayısının ilçelere ve yıllara bakarak dağılımı nedir? Bu sayıların özel ve resmi eğitim kurumlarına göre dağılımı nedir” diye niteleyerek sordu.

HDP Muş milletvekilleri Gülüstan Koçyiğit ve Şevin Ateşin, Muş’ta yaşanan sarıklı açığını TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren HDP milletvekilleri, şu değerlendirmeyi yaptı:

“2022-2023 yetişek -tedris yılına 12 Eylül tarihi itibariyle başlanmıştır. Çokça boyutlu yetişek sorunlarına sürekli analizör bulunmadan başlanan ve özellikle öğrenciler görünmek amacıyla terbiye emekçileri ve ebeveynler için zorlu tıpkısı çağ olacağına bel fail birçok emsal yaşanmaktadır. Tarafımıza zoraki bilgiye göre, Muş’un Bulanık ilçesine sadık Elmakaya beldesinde bulunan Elmakaya İlkokul ve Ortaokulu’nda yaşanan hoca eksikliğinden kaynaklı eğitim-öğretim döneminin sorunlarla başladığı belirtilmiştir.

“KENTTE BİRÇOK EKOL, SARIKLI EKSİĞİ İLE EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLAMIŞTIR”

Elmakaya İlkokul ve Ortaokulu’nda sarıklı açığı olmasına karşın yeterli düzeyde atamanın yapılmadığı aktarılmıştır. 600 öğrencisi mevcut Elmakaya İlkokulu’nda sınıf öğretmeni, branş öğretmenleri ve okulun müdür yardımcısı kademesinde nekais bulunmaktadır. Benzer şekilde kentte bir nice ekol, hoca eksiği ile yetişek tedris yılına başlamıştır. Antrparantez Elmakaya İlkokul ve Ortaokulu amacıyla İŞKUR yoluyla görevlendirilen personel sayısında dahi bunaltıcı benzeri şaibe yaşandığı belirtilmiştir. Okulun faziletli sayıdaki mevcuduna karşın yemeden içmeden bire bir personel görevlendirilmiştir. Bu kapsam okulun temizliği ve öğrencilerin sağlığı açısından ağırbaşlı sorunlara etken olacaktır.”

“MUŞ MERKEZ VE İLÇELERİNE ATAMASI YAPILAN SARIKLI SAYISI VE VAR OLAN SARIKLI AÇIĞI SAYISI KAÇTIR”

Koçyiğit ve Ateşin, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yönetti:

“Muş’un Sisli İlçesine sınırlı Elmakaya beldesinde bulunan Elmakaya İlkokulu’ndaki öğrencilerin, okulun önceki gününde okulda sarıklı olmadığı gerekçesiyle eğitim-öğretime başlayamadığından malumatlı mısınız? Muş’un Tütsülü ilçesindeki Elmakaya İlkokulu’nda İŞKUR’a vabeste hizmetli personel itibarıyla yaşanan alçak nekais hakkında bakanlığınızca aynı adım atılacak mıdır? Muş eşkâl ve ilçelerinde mevcut mecmu okullarda İŞKUR ile bağlantılı biçimde çalışan personel sayısı kaçtır? Bu kopya ihtiyacı karşılamakta mıdır? 2022-2023 terbiye-tedrisat yılı başlangıcından itibaren Muş tarz ve ilçelerine ataması yapılan hoca sayısı ve var olan öğretmen açığı sayısı kaçtır?

“MUŞ’TA SERENCAM 10 YILDA OKULLAŞMA ORANLARININ YILLARA VE CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMI NASILDIR”

Muş’ta sonuç 10 yılda mektepli, okul, dershane ve sarıklı sayısının ilçelere ve yıllara göre dağılımı nedir? Bu sayıların hususi ve resmi yetişek kurumlarına göre dağılımı nedir? Muş’ta son 10 yılda meslek, dershane ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilçelere ve yıllara göre dağılımı nedir? Bu sayıların hususi ve resmi terbiye kurumlarına bakarak dağılımı nedir? Muş’ta son 10 yılda okullaşma oranlarının yıllara ve cinsiyete bakarak dağılımı nasıldır? Bu sayıların ilçelere bakarak dağılımı nedir? Bakanlığınızca, tamam okullara 3 bilyon 750 milyonluk bütçe gönderildiğine dair yapılan açıklamadan hareketle Muş’un merkezinde ve ilçelerinde bulunan okullara bu bütçeden ayrılan pay miktarı hangi kadardır?

“700 BİN ÖĞRETMENİN ATAMALARININ YAPILMAMASININ GEREKÇELERİ NELERDİR?”

Türkiye genelindeki yetişek fakültelerinden çıkışlı olan 700 bin öğretmenin atamalarının yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?  Kamu Personeli Seçme Sınavlarına dair daha aydınlatılmamış şüphelerin varlığı ortadayken, Bakanlığınızca sarıklı atamalarında kavuşma sınavı ile sözleşmeli hoca alımında yaşanan haksızlıkların ortadan kaldırılması için ne gibi adımlar atılacaktır?”

Share: