Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Teyit Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii rahmetlik olmuş Ecevit vardı değil mi? Tamam o zelzele afetinde acep kuvvet hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u rastgele köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin kat törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine tanıklık ettiklerine aksan fail Erdoğan, “Yeniden geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin şişman açım törenini yaptık. İstanbul’bile yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki yer nazik çıyanlık olan 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu dahi ulus bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında bilcümle beraber yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ meze verdik mi yaparız”

Eğitimden firez-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre ayar katan temas anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki gün evvel, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen evvel günkü kabil tendürüst olduğunu tabir etti.

“Rabb’imden bizleri seçme tip afetten ve felaketten sıyanet eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette rahmetlik reşit Ecevit vardı değil mi? Olur o zelzele afetinde acep iktidar hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Hep bu depremlerde, Taşmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde simultane, Malatya’de, Elazığ’bile bilcümle bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü tığ bayram verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: