“Çokgözlü Hatay Mavisi”nin popülasyonu dulda çalışmalarıyla sağlanacak

Çokgözlü Hatay Mavisi kelebeğinin bodur süre önceki korumada öncelikli çeşitler arasında vadi alması kelebeğin popülasyonuna ulama sağlayacak.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde planlı “Yıpranmamış Bire Bir Yöntem Bilimi Kapsamında Türkiye’deki Nesli Tehlike Altındaki Çeşitler İçin Eylem Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesi kapsamında, Harran kertenkelesi, bozkır kartalı, kedigillerden savacı, Hasbenli sığırkuyruğu bitkisinin beraberinde Çokgözlü Hatay Mavisi bile korumada öncelikli çeşitler arasındaki yerini aldı.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Kültür Fakültesi Bitki Siper Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Gök Birey, AA muhabirine, kelebeğin ilk defa kentte 1998 yılında gözlemlendiğini söyledi.

Türün erkeklerinin kanatlarının parlak semavi, dişilerinin ise kahverengi olduğunu anlatan Fert, kelebeğin 2011 yılında Osmaniye’dahi bile gözlemlendiğini belirtti.

Birey, kelebeğin Hatay’da averaj 1550 metre yükseklikte uçtuğunun görüldüğünü söyledi.

İlk kat Hatay’da bulunduğu için bu türün isminin Çokgözlü Hatay Mavisi olarak adlandırıldığını nâkil Birey, “Global ölçekte nesli ciddi düzeyde, bulunmayan olma tehlikesiyle yüz yüze olduğu için bu soy konusunda çalışmalar yapmaya başladık. Bir yıldır süren çalışmalarımız Natür Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü aracılığıyla hesaplı türlerin korunmasıyla ilişik bir proje kapsamında ilerliyor. Kelebeğin değme türlü morfolojik moleküler tanımlamasından dirim bilimsel, ekolojik isteklerine, yayılış alanına kadar seçkin şeyi sınırlamak için çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Endemik olan türlerin korunmasını önemsediklerini nâkil Fert, şöyle bitmeme etti:

“Endemik, hemen o bölgeye başmaklık olan demektir. Dünyanın eksantrik bire bir yerinde bu kelebeği temin etmek olanaklı değil. Onun üzere bu bizim tabii mirasımız. Sığınma altına alınması kelebeğin kişi artışını muhakkak destekleyecektir. Farkında olmadan bazı insan faaliyetleri ve çevreyle ait faktörler kelebeğin dirim alanını aksi etkileyebiliyor. Bu nedenle bunların belirlenip ortaya çıkarılması kelebeğin yaşam kalitesini arttıracak ve yayılış alanlarının daralmasını önleyecektir.”

Share: