Çığır liselerinden kullanılmamış rekor

MİLLİ Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve maharet ortaöğretim kurumlarının, döner kebap işletmesi kapsamında 2022 yılının önce 8 ayında, güzeşte yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 243 dirimsel artışı sağlayıp, 1 milyar 75 milyon TL gelir elde ettiğini söyledi.

Icra Vekili Özer, yaptığı bağlanmış açıklamasında, mesleki ve beceri eğitimde öğrencilerin aplikasyon becerilerine yönelik atılan adımların beraberinde yapılan kanuni değişiklikler yardımıyla patika liselerinin hem beşeri hem de kazançlı açıdan meyvelerini zinde şekilde vermeye davam ettiğini söyledi. Özer, bu bağlamda mesleksel eğitimde döner sermaye kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021 yılına kıyasla 2022’nin ilk 8 ayında rekor tıpkı artış sağlandığını belirtti. Mesleksel eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin terbiye, üretim ve istihdam döngüsünü pekiştirmek olduğunu vurgulayan Bakan Özer, “Bu anlamda attığımız adımlardan biri bile döner sermaye kapsamında çığır liselerinde yapılan istihsal kapasitesini artırmaktı. Buna göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızın 2021 yılının önceki 8 maaş bütün geliri 312 milyon 908 bin lira iken bu sağlık, 2022 yılının önceki 8 ayında yüzde 243 oranında artışla 1 milyar 75 milyon lirayı aşarak eskimemiş ayrımsız rekora ulaştı” dedi.

ARZ ÇOK GELİR İSTANBUL, ANKARA VE GAZİANTEP’TENÜretimden sunu aşkin sağlık sağlayıcı ilk 3 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu belirten Bakan Özer, “Mesleksel ve teknik terbiye kurumlarının 8 ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul 117, Ankara 105 ve Gaziantep ise 91 milyon lirayı fazla gelir elde etti. Geçen sene tıpkısı dönemde İstanbul 41, Ankara 31 ve İzmir kestirmece 15 milyon lira dirimlik sağlamıştı. Okullar bazında yapılan üretim sıralamasında ise 25 milyon 255 bin liralık üretimle Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesinin 1’inci, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi 22 milyon 90 bin teklik üretimle 2’nci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi 21 milyon 383 bin teklik üretimle 3’üncü tam” dedi.

2022 yılının geçmiş 8 ayında en fazla gelir elden eden evvel 3 okulun eşya içecek hizmetleri, bilişim teknolojileri, elektrik elektronik teknolojisi, esrar teknolojisi, kimya teknolojisi, makine teknolojisi, möble ve iç mekan tasarımı alanlarında istihsal yaptığını bildiren Icra Vekili Özer, kayıt içecek hizmetlerinde 256 milyon 794 bin, möble ve iç mekan tasarımında 207 milyon 487 bin, konaklama ve gezi hizmetlerinde 126 milyon 198 bin, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin ve bilişim teknolojilerinde 68 milyon 765 bin teklik dirimsel elde edildiğini belirtti. Nazır Özer, bu süreci başarıyla yürüteç Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, tamlık memleket müdürleri, meslek yöneticileri, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Share: