Mesleki ve beceri ortaöğretim kurumlarından ekonomiye 1 milyar 75 milyon liralık katkı

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve teknik lise kurumlarının 2022 yılının 8 ayındaki gelirinin ayrımsız önceki döneme göre yüzdelik 243 artışla 1 bilyon 75 milyon lirayı aşarak yeni bir rekora ulaştığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Özer, mesleksel ve ustalık eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerine müteveccih atılmış adımların yanı sıra kanuncu tebeddülat sayesinde patika liselerinin hem beşeri hem da soylu erki açıdan meyvelerini hayat dolu tıpkı şekilde vermeye bitmeme ettiğini anlattı.

Özer, bu bağlamda mesleki eğitimde döner kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021’e kıyasla 2022’nin 8 ayında rekor artma sağlandığını bildirdi.

Mesleki eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin terbiye, istihsal ve istihdam döngüsünü güçlendirmek olduğunu vurgulayan Özer, “Bu anlamda attığımız adımlardan biri üstelik döner sermaye kapsamında meslek liselerinde yapılan istihsal kapasitesini artırmaktı. Buna bakarak mesleki ve maharet ortaöğretim kurumlarımızın 2021 yılının önceki 8 maaş toplam geliri 312 milyon 908 bin lira iken bu dirimlik, 2022 yılının önceki 8 ayında yüzde 243 oranında artışla 1 milyar 75 milyon lirayı aşarak eskimemiş bire bir rekora ulaştı.” bilgisini verdi.

En çok gelir İstanbul, Ankara ve Gaziantep’ten

Üretimden en fazla sağlık sağlayıcı önce 3 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu tamlayan Özer, mesleki ve maharet yetişek kurumlarının 8 ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul’un 117 milyon teklik, Ankara’nın 105 milyon lira ve Gaziantep’in ise 91 milyon lirayı fazla dirimsel, geçen yıl aynı dönemde İstanbul’un 41 milyon teklik, Ankara’nın 31 milyon teklik ve İzmir’in tahminî 15 milyon lira gelir sağladığını aktardı.

Bakan Özer, okullar bazında yapılan üretim sıralamasında ise 25 milyon 255 bin lira üretimle Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi’nin bir numara, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi’nin 22 milyon 90 bin liralık üretimle ikinci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi’nin birlikte 21 milyon 383 bin lira üretimle üçüncü olduğunu kaydetti.

2022 yılının 8 ayında yeryüzü aşkın sağlık aracısız fail önce 3 okulun “yiyecek içecek hizmetleri, enformatik teknolojileri, ruh elektronik teknolojisi, metal teknolojisi, kimya teknolojisi, makine teknolojisi, mobilya ve çöz mekan tasarımı” alanlarında üretim yaptığını belirten Özer, şart meşrubat hizmetlerinde 256 milyon 794 bin lira, möble ve çöz mekan tasarımında 207 milyon 487 bin liralık, konaklama ve yolculuk hizmetlerinde 126 milyon 198 bin liralık, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin teklik ve bilişim teknolojilerinde 68 milyon 765 bin liralık sağlık elde edildiğini bildirdi.

Milli Yetişek Bakanı Özer, bu süreci başarıyla örümcek Mesleki ve Teknik Yetişek Genel Müdürlüğü, ülke müdürleri, okul yöneticileri, hoca ve öğrencilere teşekkürname etti.

Share: