CHP Sözcüsü Öztrak: “Borsayı Milletin Soyulduğu Aynı Gazinoya Çevirdiler”

CHP Öğür Sözcüsü Üstün Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin borsadaki yükselişle övünürken manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdüğünü belirterek, ” Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu tıpkısı gazinoya çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara hemen izleyici kalmadılar, ayrımsız birlikte manipülasyonlara akarsu taşıdılar” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Bakan Nebati’nin Bakanlığı bırakıp görüntü yöneticiliğine soyunduğunu anlatım etti.

Öztrak, zaman sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “11 Eylül’da attığı tweetlerden anında sonra, Borsa tepetaklak aşağıya gitmeye başladı. Özellikle bazen amme bankalarının hisselerindeki eşit hareketleri düzgüsüz ötesi. Peki bu bankalar kiminle ait? Tabii Nebati Nazır ile… Nebati Bakanın kıytırık yatırımcıya ‘Borsaya gel gel’ yapmasının hemen ardından, bu hisselerde yüzdelik 34’e varan zayiat yaşandı” değerlendirmesinde bulundu.

“FAİZ ETKEN SAFSATASI BANKALARA YARADI”

Yüksek Öztrak’ın açıklaması şöyle:

“Faiz etmen, şişkinlik serencam safsatası bildirme çokça kime yaradı? Tabiatıyla nema lobilerine ve lehtar batık-zombi şirketlere. Milletin parası, tasarrufları pul edilirken bankalar ve batmış taraftar şirketler rahat edildi. Bankaların ocak son bire bir yılda 5’e katlandı. Geçtiğimiz yılın Temmuz’unda 40,2 milyar TL olan bankaların açık aile, bu yılın bir ayında 207,9 milyar TL’ye çıktı.

“MİLLETTEN ALDI LOBİLERİ ŞEN ETTİ”

Yüksek pahalılık yemeden içmeden milletin mübayaa gücünü ezmekle kalmadı. az sayıda artırım sahibinin dişinden tırnağından artırdığını bile ezdi geçti. Ev alabilen konuta koştu. Hane fiyatları uçtu. Milletimizin sülale kabul etme hayalini dahi çaldılar. Milletin elindeki avucundakine göz çaltı bu hile, milletten aldı, yandaşlarını ve getiri lobilerini rahat etti. Cumhuriyet Altını tarihinde yepyeni tıpkı para transferine imza attı. Milletin cebin terini, emeğini yılların çabasını birlikte isteye enflasyona ezdirdi.

“BORSAYI MİLLETİN SOYULDUĞU BİR GAZİNOYA ÇEVİRDİLER”

Yanlış tutum politikalarıyla milletin tasarruflarını enflasyona ezdirenler bununla birlikte kalmadı. Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu bire bir gazinoya çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara hemen peyrev kalmadılar, tıpkı üstelik manipülasyonlara akarsu taşıdılar. Şahsen Bitkisel Nazır, Borsadaki yükselişle övünürken, aşağı yatırımcılara kağıt ayırmak isteyen manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdü. Vekil, Bakanlığını bıraktı. Kaynak yöneticiliğine soyundu. 11 Eylül’üstelik attığı tweetlerden hemencek sonraları, Borsa tepetaklak aşağıya gitmeye başladı. Hele gâh kamu bankalarının hisselerindeki eşit hareketleri deli ötesi. Tamam bu bankalar kiminle ilgilendiren? Elbette Bitkisel Icra Vekili ile. Bitkisel Bakanın sıradan yatırımcıya ‘Borsaya gel gel’ yapmasının süratle peşi sıra, bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı.

“YOZ YATIRIMCI SİLKELENDİ, YANLARINA KAR KALMAYACAK”

Serencam benzeri ayda özellikle amme bankaları ve finansal endeks özelinde Borsa İstanbul’da yaşananlar çok büyük benzeri skandaldır. Tasarruflarını yüksek enflasyondan yüklenmek için çaresizce adres arayan oldukça yatırımcılar bir misil henüz silkelenmiştir. Âdeta yatırımcıları korumakla vazifeli Resülmal Piyasası Yerleşmiş, ulus silkelenirken ne yapmıştır? On Paralık. Ne yazık kim tuzun koktuğu günlerden geçiyoruz. Amma bundan sonra beş altı kaldı. Ilkin Borsa İstanbul’da yoz yatırımcıları silkeleyen ve koruma gören bu manipülasyonlar kilolu benzeri soruşturmadan geçecek. Yapılanlar kimsenin yanına kar kalmayacak.”

Share: