Çanakkale’de sezonun önceki palamutları tezgaha bundan sonra

Çanakkale’de tertip ile avlanan sezonun önceki palamutları, tanesi 40 liradan tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar, 1 Ilkgüz’de başlayacak av sezonuyla alay malay halde balık çeşitlerinin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini bekliyor.

Çanakkale’de 1 Eylül’de başlayacak av sezonu öncesinde balıkçıların hazırlıkları bilcümle hızıyla sürüyor. Çanakkale Boğazı’nda palamut bu sezon ilk defa fent balıkçılığı ile avlandı. Tezgahlardaki yerini düzlük 400-500 gramlık palamutlar, tanesi 40 liradan satışa sunuldu. Balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak av sezonuyla gelişigüzel balık halindeki tezgahlarında palamut ve ayrıksı balık çeşitlerinin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini beklediklerini belirttiler.

Balık vahi esnafı Yanardağ Kaşıkçı, palamudun 15 Ağustos’tan itibaren Çanakkale Boğazı’nda rejim balıkçılığıyla avlanılmasının ardından tezgahlarda yerini aldığını belirterek, “Sezonun geçmiş palamudu 15 Ağustos itibarıyla artık, kaşkariko ile palamut avlanması erkin oldu. Fiyatı 40 liradan başladı. Kayıkların bile avlanmaya başlamasıyla elan da bollaşacak ve fiyatlar henüz dahi düşecek. Bunun yanında sardalyanın dahi fiyatı 160 liradan 100 liraya düştü. Çeşitlilik bollaştı yani. 1 Eylül bakımından henüz da artacak, bu yıl vatandaşlar elan da muhtel balık yiyecekler” dedi.

Balık halindeki tezgahlarda sardalya 100, mezgit 100, karides 100, çipura 130, kefal 70, turna 120, izmarit 40, tekir 200, kalamar 200 TL’den satılıyor. – ÇANAKKALEShare: