Vekil Bitkisel, konu madde açıkladı! İşte esnaftan tüketiciye yekpare kesimleri ait algı politikaları…

Kaynak ve Maliye Bakanlığı, esnaftan işverenlere, yatırımcılardan tüketicilere kadar yekpare kesimlere sağlanan kazanç kolaylıklarını özellik husus derledi. Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Esnafımızdan işçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza büyüklüğünde umum kesimleri ilişik rüşvet politikalarını hayata geçiriyoruz.” ifadesini kullandı.

“VATANDAŞA NASIL DESTEK OLABİLECEĞİMİZİ HESAPLIYORUZ”

Serbest kitleleri ve işletmeleri desteklediklerini belirten Nebati, “Gece Gündüz demeden gencinden yaşlısına büyüklüğünde herhangi bir vatandaşımıza, asıl gıdadan asgari ücrete varıncaya çatışma, rüşvet boyutu ile elbet destek olabileceğimizi hesaplıyor ve gecikmeden bu adımları atıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ESNAF VE İŞVERENE SAĞLANAN KOLAYLIKLAR

Nebati’nin paylaşımında, sağlanan algı kolaylıklarına ilişkin grafik de saha aldı. Bu kapsamda esnaf ve işverene sağlanan kazanç kolaylıkları 9 özellik halinde sıralandı.

bahis konusu kolaylıklar şöyle:

Evden üretim yapanların beyanname verme, defter terviç ve vesika düzenleme kabilinden zorunlulukları bulunmuyor. E-ticarete laf olan ve evde imal ettikleri ürünleri satanlar üstelik esnaf muafiyetinden yaralanabiliyor. Niteliksiz usule tabi 850 bin esnafın ticari kazançları gelir vergisinden ayrıklık tutuluyor. Içtimai iletişim araçları zımni üreticilerinin kazançları kolay ayrımsız yöntemle vergilendiriliyor. Geçici alacak beyanname sayısı 4 hesabına 3 namına belirlendi. Genç girişimcilere 3 yıl boyunca dirimsel vergisi istisnası uygulanıyor. Asgari ücrette sağlık ve nitelik vergisi derogasyon tutuluyor. İnteraktif idrak daireleri üzerinden aceleci ve uzaktan bakım veriliyor. Çiftçilerin bindi ödemelerinden alacak alınmıyor. Dar dışı ve içi varlıkların tebligat ve bildirme edilerek kayıtlara alınmasına imkan tanıyan “Bakir Yaşayış Barışı” düzenlemesi hayata geçirildi.

TÜKETİCİYE SAĞLANAN VERGİ KOLAYLIKLARI

Tüketiciye sağlanan idrak kolaylıkları 4 yön halinde aktarılırken, enflasyonla uğraş ve vatandaşların hava gücünü çoğaltmak amacıyla 2022 yılında hayata geçirilen KDV cesamet indirimleri ile kısaca 50 milyar liralık vergiden vazgeçildiği belirtildi. Tüketiciye yönelik değişik düzenlemeler şöyle sıralandı:

Küresel-müteferrik ayrımı kaldırılmak vasıtasıyla gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1’e indirilerek aplikasyon kolaylığı sağlandı.Vatandaşların istihlak sepetinde oylumlu kayran tutan saflık ve hıfzıssıhha maddelerinde KDV oranları yüzde 8’e indirildi.Enerji teslimlerinin genelinde yüzde 18 KDV uygulanırken, meskenlerde geçer elektrikte ve çiftçilerin sulamada kullandığı elektrikte KDV oranları yüzdelik 8’e indirildi.

YATIRIMCIYA SAĞLANAN KOLAYLIKLAR

Açıklamada verilen bilgilere bakarak yatırımcıya sağlanan KDV kolaylıkları ise şöyle:

KDV’dahi azrail mükelleflerin satıcı mükelleflere vabeste olumsuzluklardan etkilenmemesi üzere “İsteğe Sınırlı Birlik Tevkifat” uygulaması hayata geçirildi. İmal ettikleri malları doğrudan ihraç fail imalatçılara, dış satım bedelinin yüzdelik 10’una kadar devreden KDV tutarı ile sınırlanmış yerine iadeli murat ika imkanı getirildi. İmalat sanayine yönelik yatırım heveslendirme belgesi kapsamında yapılan inşaat yatırımlarındaki derogasyon 2025 yılı sonuna kadar uzatılırken, turizm inşaat yatırımları birlikte şümul makbuz ve derogasyon uygulaması kolaylaştırıldı. Dahilde işleme ve arızi kabul rejimleri kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin KDV’siz alınabilmesine müteveccih aplikasyon 2025 sonuna büyüklüğünde uzatıldı. Sanayi sicil belgesine taşıyan olan sanayicilerin, imalat sanayisinde kullanılmak üzere alacakları bakir makine ve teçhizatlar için envestisman teşvik belgesi olmasa da 2022 yılı sonuna kadar KDV istisnasından yararlanmalarına imkan sağlandı. 6745 dar Kanunun 80. maddesi kapsamında teşviklerden yararlanmasına değişmeyen verilen teknolojilerin geliştirilmesi için AR-GE faaliyetleri sonucunda üretilen motorlu pusat araçlarının geliştirilmesine yönelik verilen mühendislik hizmetlerine ilişik ayrıklık uygulaması getirildi.Share: