Besin ve Tarımsal Yayın Piyasaları Kıymetlendirme Komitesi’nde gıda fiyatları gündemi

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı, Besin ve Zirai Im Piyasaları İzleme ve Yorum Komitesi Toplantısı’nda, azık ve tarım ürünlerinin dar içi ve ensiz dışı yer ile fiyatlarına ilgili son dönemdeki gelişmelerin ele alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanan komiteye; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Izleme ve Bütçe Başkanı Sayın İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Hat Bankası Başkanı Ağma Kavcıoğlu’nun katıldığı belirtilerek, “Toplantıda; komisyon üyeleri, geçmiş toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda itmam edilen ilerlemeler üzerine bilgilendirilmiştir. Antrparantez, besin ve ekincilik ürünlerinin sıkıntılı içi ve yetersiz dışı sunu ve fiyatlarına ilgilendiren akıbet dönemdeki gelişmeler adese altına alınmıştır. Toptan düzeyde yaşanan aksi gelişmelere karşın, komite toplantılarında alınan kararların uygulanmasıyla, ülkemizde anne gıda ürünlerinde en güvenliğinin sağlanmaya devam edildiğinin altı çizilmiştir. Önümüzdeki dönemde üstelik müstelzim tamlık tedbirlerin ilgilendiren kurumlarla hararetli ayrımsız koordinasyon ortamında alınmaya bitmeme edilerek gıdaya erişim güvenliğinin sürdürüleceği vurgulanmıştır. Tarımsal ürünlerde yetiştirici ve nakız fiyatları ile gayrimuntazam fiyatları arasındaki farkın nedenleri irdelenmiş ve bu konuda ait taraflarca elan ince çalışılması üzere madun encümen kurulması kararlaştırılmıştır” denildi.

BAKAN NEBATİ’DEN AÇIKLAMA

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada ise “Besin ve Tarımsal Kitap Piyasaları İzleme ve Yorum Komitesi toplantımızı, Ekincilik ve Orman Bakanımız Sayın Birim Kirişci, Tecim Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve yarkurul üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Güruh kapsamında, azık ve tarım ürünlerinin ensiz içi ve daraç dışı yer ve fiyatlarına ilgili akıbet dönemdeki gelişmeleri kapsamlı ayrımsız şekilde kovucuk altına aldık” dedi.

Share: