Baran İstanbul’u hava aldı! İşte mahdut geneli hava raporu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin modüler ve çokça bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şarki su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Anadolu, Şark Akdeniz, Şarki Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin lep kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; kuzey, bağırsak ve günindi kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 paye altında, şarki bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette, Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Maşrık Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıran kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde yerel akva olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara cebin (bedaheten yeğin, taşkın, yıldırım, yağış çabucak sağlam rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Şark Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden akva olarak (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve doğu çevrelerinin boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; Şimal Veli kıyılarında şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Şark Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Eskişehir aut havza genelinin fasılalı boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin doğu ilçelerinde evcil sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, nahiye genelinin aralıklı sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Ordu çevreleri ile Tokat’ın gün doğusu ilçelerinde evcil kendisine kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, mıntıka genelinin fasılalı sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.Share: