Bağrış Çağrış kirliliği “uyarlanabilir ses kalkanı” ile önlenebilecek

TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan yüksek mimar Öznur Şarap Aydoğan’ın hazırladığı Adaptive Sound Shield (uyarlanabilir curcunalı kalkanı) ile bağırsak ve aut mekanlarda şamata kirliliği önlenebilecek.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler beyninde, erdemli mimar Aydoğan’ın İstanbul Maharet Üniversitesi Mimari Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Meltem Aksoy’un danışmanlığında hazırladığı “uyarlanabilir patırtılı kalkanı” da yer alıyor. Patenti alınan cümle, çöz ve dış mekanlarda kullanılabiliyor.

Kullanıcısı eliyle belirlenen curcunalı aralığının yazılıma yüklenmesiyle aut yahut bağırsak mekanda oluşan curcunalı, açılıp kapanan paneller sayesinde muayyen bir seviyede tutulabiliyor. Projeyle, alelhusus büyükşehirler ve curcunalı seviyesinin efdal olduğu iç mekanlarda şamata kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Öznur Çakır Aydoğan, AA muhabirine, projelerini efdal gürültülü megapol şehirlerde şamata kirliliğine alın geliştirdiklerini söyledi.

Curcunalı desibelini algılayan işlek aynı cephe modülü tasarladıklarını tamlayan Aydoğan, “Dizge, çalışkan panellerden oluşuyor. Belirlediğimiz ses desibeli aralıklarını sisteme yüklüyoruz. Curcunalı bu desibelin konusunda çıktığında çalışkan yapraklar kapanarak, gürültüyü engelliyor. Patırtılı seviyesi düştüğünde bizatihi açılıyor. Bu sayede içerideki curcunalı seviyesini çakılı tutabiliyoruz.” dedi.

Sistemin iç ve dış mekanlarda ferah ferah kullanılabildiğini vurgulayan Aydoğan, şunları kaydetti:

“İlk sorti noktamız İstanbul, Ankara ve İzmir kabilinden megapol şehirler. Binaların dış cephesi bu sistemle kaplanabilir. Bu sayede dışarıdan içeriye giren sesi arama altına almış olacağız. Gürültü kirliliği da gayrı kirlilikler kadar haddinden fazla koskocaman. Tığ hem buna ilgi çekiyoruz hem üstelik önüne geçecek etkileşimli dizge geliştiriyoruz. Dinleme Salonu konferans salonu kadar bağırsak mekanlarda üstelik değerlendirilebilir. İç mekanın bu sistemle gürültülü konforunu belirleyebiliriz.”

Share: