Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) eliyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini havi “TRC3 bölgesi 2024-2028 Kesim Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı kapsayan toprak planı çalıştayı, Mardin’deki amme gurur ve kuruluşları, darülfünun, sivil sosyete kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla site merkezinde aynı otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda mütekellim DİKA Umumi Sekreteri Ahmet Alanlı, bölge planının havza ile ilişik ayrımsız kat haritası ve rehber olacağını belirtti.

Kesim planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın evvel kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu üzerine benzeri çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, bulunan sorunlar tayin edildikten sonra katılımcıların birlikte fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle evolüsyon stratejilerinin 5 almanak müddet süresince ortaya konulacağını rapor etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına işaret eden Alanlı, şunları kaydetti:

“3 laf üzerinde çalışıyoruz. Sanayi, turizm ve tarım. Hedefler çerçevesinde uygulamaya dönük tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Bölge planının devletimizin hele ulusal kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün benzeri parçası adına birbirleriyle koordineli müteharrik tıpkı hile sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: