Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Sıkıntı, Ölçülü ve Cenup Ege ile Itidalli Karadeniz’de Yağış

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü (MGM), yarın Marmara Denizi’nde sıkıntı; Ilımlı Karadeniz kıyılarında, Itidalli ve Cenup Ege’de yağış beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (yarın); Marmara Denizi’nde sıkıntı, Orta Karadeniz kıyılarında kötü yağış, Mutedil ve Cenup Ege’de ise Sağlam Fırtına beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihat şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde sağlam, Samsun’un şarki ilçeleri ile Ordu’da çok sağlam ve kayran yer ateş (51-100 kg/m2) sağanak ve gök curcunalı boğanak yağmur beklendiğinden hâkim, taşkın, sebep, heyelan, yağmur simultane kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Orta ve Güney Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle vakti saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına, vadi yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) akva fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Salı günü akşam saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle vakti saatlerinden itibaren şimal ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) sıkıntı şeklinde eseceği oranlama ediliyor. Fırtınanın, bire bir dönem şeb saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: