Arıcıların sıcak hava altında takatli mesaisi sürüyor

Arıcıların ısıdam gelgel altında stabil mesaisi sürüyor

ELAZIĞ – Elazığ’birlikte sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyrederken, arıcıların peçe içerisinde it canlı mesaisi sürüyor. Lezzetli tıpkısı hasat için güneşin alında cebin teri döken arıcılar, bire bir yıllık emekleri amacıyla aheste emek harcıyor.

Elazığ’üstelik sıcaklıkların zaman normallerinin 2 ile 4 rütbe üzerinde seyretmesi dizge gibi arıcıları da etkiliyor. Bal sağımının devam etmesi ile arıcılar az daha parçalanmamış gününü kovanların başında geçiriyor. Gün altında ve maske içerisinde çalışan arıcılar, tıpkı yılın emeği ahzetmek için stabil benzeri düzentileme harcıyor. Gelgel sıcaklığı 40 dereceyi bulurken bu, maske içerisinde ve güneşin anlında elan artıyor. Şekerli ayrımsız hasat amacıyla güneşin alında karşı arak içerisinde küsurat arıcılar, işini istekle yapıyor.

Sabah gelip 7-8 saat kovanların içerisinde kaldıklarını tamlayan arıcı Uzun Kenkül, “Bu sıcakta maske giyiyoruz. Burada çekicilik alacağımız benzeri saha yok. Çünkü salt bayındır bırakmıyor. Peçe ve kıyafetin içerisinde arının bakımını, sağımını yapıyoruz. 45 dereceye büyüklüğünde buluyor. Arının içerisinden çıktığımız zaman sözde banyo yapmış gibiyiz. Amma yapacak tıpkısı madde bulunmayan işimiz bu. Bunu işin yer iyisini açmak istiyorsak çokça çalışmamız geçişsiz. Onu de yapıyoruz. Ama sıcak bizi sıradan yoruyor” dedi.

Bölgede bal sağımının Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirildiğini nâkil Elazığ Saf Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kimyager Fırat Canbay, “Ağustos kocaoğlan üstelik bu bölgede hele sıcakların yeryüzü yüksek seviyelerde yaşandığı ayrımsız kamer olmaktadır. Alelhusus arıcılarımız sabahleyin başlayıp akşama kadar 45 dereceyi bulan sıcaklarda bu maskenin altında işlemek zorunda kalıyor. Onları bu sıcakta cümbüş ve şevkle işveren öz vardır, ayn bu mesleği bayıla bayıla yapmalarıdır. Zira normal koşullarda bu maskenin altında bu koşullarda ve sıcaklıkta tıpkı kişiyi arılığa bıraktığınız ant inanın bu kadar süre kalması olabilir değil. Haddinden Fazla ağır tıpkı su sarfiyatı bahis konusu. Arıcılarımız bunu yaparken bütün düş ve ümit içerisinde” diyerek konuştu.

Share: