“Kusursuz kulak” Bager, batış ve ay ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”nı çaldı

Muş’ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine eş doğuştan âmâ Bager Çalışcı, çevrim batımında ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” parçasını çaldı.

Kale Mahallesi’nde zihayat ve “absolut” (aklı başında) kulağa sahip 10 yaşındaki Çalışcı, kendini imar etmek amacıyla değişik alanlarda piyano çalmaya bitmeme ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bergüzar ettiği piyanoyla kullanılmamış besteler yapan Çalışcı, çokça sevdiği ve yaşıt aldığı Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” eserini periyot batımında ve ay ışığı altında kazanmak istediğini babasına iletti.

Bunun üstüne oğlunu Muş’un Bağlar mevkisindeki bir tepeye ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısına götüren ağababa Çalışcı, oğlunun çağ batımında ve mehtap altında istediği eseri çalmasını sağladı.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu ruhlu Bager’in piyanosundan yükselen yol, Van Gölü’ndeki dalgaların sesiyle bütünleşti.

“Çokça mutluyum”

Bager Çalışcı, AA muhabirine, çokça sevdiği Beethoven’ın doğup büyüdüğü yerleri seyran, konuşma defterlerine temas imkanının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır piyano çaldığını tamlayan Çalışcı, şöyle bitmeme etti:

“Beethoven’ı emsal alarak ona benzer besteler yapmaya çalışıyorum. 10 yakın beste yaptım. Evvel duyduğum seslerden yol oluşturuyorum ardından beste yapmaya çalışıyorum. Absolut kulağa eş olduğum için doğadaki bilcümle sesleri algılayarak notaya dönüştürebiliyorum. Beethoven’a olan özlemimi ve sevgimi dindirmek üzere hem dolaşma batımında hem bile Van Gölü kıyısında kamer ışığının altında, Beethoven’ın Ayışığı Sonatı parçasını çaldım. Haddinden Fazla mutluyum.”

“Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz”

Cet Mehmet Çalışcı ise Bager’in, Beethoven’a olan özlemini iletilmek için zaman batımında ve mehtap altında eserini görmek istediğini söyledi.

Bager’in isteğini adına getirdiğini tabir eden Çalışcı, “Oğlum benzer aldığı Beethoven kabilinden besteler yapmaya çalışıyor. ‘Beethoven Izdırabı’ diyerek bestesi var. Beethoven’ı rüyasında görüyor. Yere sakıt ve Beethoven’ın arkasından giden taşın çıkardığı seslerin notalarını alarak aynı beste yapıyor. Erdemli titreşimli ve ekşimik kesik bir beste. Bire Bir insanın ızdırabını ve endişesini ortaya çıkaracak benzeri yapıt. Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün da onun amacıyla bu talebini yerine getirdik.” diyerek konuştu.

Share: