Adana’da kene ısıran ikizler, bir maaş tedaviyle sağlıklarına kavuştu

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde, sakırga ısırması sonucu Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan 14 yaşındaki koşa kız kardeşler, ayrımsız ay süren tedaviyle hayata tutundu.

Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamaya bakarak, Güzelim Mahallesi’nde hayvancılık işleyen Zafer ve Neslihan Felaket çiftinin koşa çocukları Selver Ayşe ve Tenzile, 10 Temmuz’da ateşlendi.

Farklı hastanelerde teşhis konulamayan 14 yaşındaki füru, ailesi eliyle 12 Temmuz’da Site Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine götürüldü.

Yavru enfeksiyon bölümünde muayene edilen ve tetkikleri yapılan Selver Ayşe ve Tenzile’nin çağ sayımlarının çok bağan, karaciğer enzimlerinin bile nakil gerektirecek büyüklüğünde yüksek olduğu belirlendi.

Doktorların sakırga ısırmasından şüphelenmesi üstüne ikizlerden alınan içki örnekleri teste gönderildi, durumu acı olan Selver Ayşe kırıcı bakıma makbuz, kardeşinin tedavisi ise serviste yürütüldü.

Testin fazlalık çıkmasıyla KKKA hastalığına yakalandıkları tayin edilen cevza, 6 ayrı bölümden doktorların uyguladığı tıpkısı kamer süren tedavinin peşi sıra sağlıklarına kavuştu.

Taburcu edilen Selver Ayşe ve Tenzile, tedavi takibi ve kontrol için hastaneye gitmeye bitmeme ediyor.

Açıklamada görüşlerine vadi verilen Başdoktor Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, tedaviyi gerçekleştiren ekibi kutladığını belirterek, “Geldiklerinde beklenti vermeyen ikiz kardeşler, liyakatli tedavi süreciyle hayata tutundu. Bu şekerli ikizlerin sağlığına kavuşması hepimizi mutlu etti.” ifadesini kullandı.

Yavru Enfeksiyon Uzmanı Dr. Merve Kılıç Çil üstelik KKKA’nın ölümsek tıpkı hastalık olduğunu kaydederek, “6 kesim koordineli çalışarak, an an çocukları izlem ederek tedavileri iri bire bir özenle sürdürdük. Daha Çok ongun durumdalar. Tedavileri bitmeme ediyor ve arama amacıyla tınlamalı yerine hastanemize geliyorlar. Aheste dönemi atlattılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: