Arıcılar, Kendilerinden Şeker Hastalığı Parası Toplayan Tahap’ın Yöneticileri Karşı Yanlışlık Duyurusunda Bulundu: “Bizi Dolandırdılar”

DİLAN KUTLU

Arıcılar, iktidara yakınlığıyla tanıdık Ekincilik, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) yöneticileri üzerine, ‘ucuz şeker’ vaadiyle parasını topladıkları şekerleri kendilerine göndermedikleri gerekçesiyle savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Diyarbakır Arıcılar Toplum Örgütü Başkanı Mehmet Dede Akkoyun, “Yedi ay ilk, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 teklik mülk gönderdik. Ayrımsız hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha yarın’… Çıktı üreticiler da başkaldırma ediyor. Beslek şekeri almadığı için bilcümle arıcılar engel gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, benzeri bizim kabilinden. 130 üyem mağdur. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar” dedi. Yetiştirici Remzi Balık üstelik “TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden adisyon soracağız” diye niteleyerek konuştu. TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını, mülk iade üzere üstelik istida göndermediklerini söyledi.

TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin arılarını seyretmek amacıyla şekere ihtiyaç duyduğu şita aylarında 50 kilogramlık şekerin arıcılara 450 TL namına 390 TL’ye satılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde zindelik gösteren Arıcılar Birliği namına iktidara yakınlığı ile tanıdık TAHAP vasıtasıyla şeker dağıtımı yapılması tartışma yaratırken tıpkısı müddet sonradan arıcılar, paralarını yatırdıkları şekerin kendilerine konfirmasyon edilmediği gerekçesiyle harekete geçti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ İDDİASI

Edinilen bilgiye bakarak; gâh arıcılar CİMER’e başvururken Adana’daki kâh bal üreticileri dahi TAHAP yöneticileri için ‘nitelikli ayyarlık’ iddiasıyla savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Adana’nın Yüreğir ilçesinde toplum örgütü üyesi arıcılar, 2,5 milyon teklik toplayıp yatırmalarına karşın kendilerine şeker verilmediğini ve arılarının öldürme olduğunu belirterek, TAHAP yöneticileri karşı ‘görevi kötüye istimal, nitelikli ayyarlık ve zimmet’ suçlarından dava açılmasını istedi. Arıcılar, suç duyusu dilekçesine yatırdıkları paralara ilgilendiren dekontları ve arılarının telefon olduğu yönündeki eksper raporlarını ekledi.

Diyarbakırlı üreticiler bile derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte mevrut iktidar milletvekillerine dertlerini anlatabilmek üzere Ankara’evet geldi. TAHAP bünyesinde zindelik gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Dede Akkoyun, ANKA Marifet Ajansı’na şunları söyledi:

“ARTIK ÜRETİ İSYAN EDİYOR: 24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim genel başkanımız, Mustafa Sarıoğlu. Yedi kamer ilk, üreticilerden çuvalı 400 liralık karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 liralık mülk gönderdik. Aynı hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha bugün, ha yarın’… Çıktı üreticiler de başkaldırma ediyor. Besleme şekeri almadığı üzere bilcümle arıcılar engel gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, bir bizim kadar. 130 üyem kıygın. Türkiye’nin büyün illerinde da bizim üzere benzerleri var.

Bu gönderdiğimiz para, 6 TIR şeker parası. Biz paramızı istediğimiz için bizim telefonlarımızı engelledi. Tıpkısı arıcının verimi bin TL ise 500 liraya düştü. Arıcıların bilcümle umudu bu şekerdi.  Yetkililerden bugüne büyüklüğünde aynı cevap gelmedi. Adana Yüreğir, savcılara cürüm duyurunda bulunmuş, bugüne kadar yanıt gelmemiş.

AÇILIŞA MİLLETVEKİLİ İLE GELDİ: İlk senelerde Işıklı Saylav Sağlam Güç ile bu arada dört ilkokul kez Diyarbakır’a gelirken önceki bizim dükkan açılışında kendisiyle beraberdi. O fotoğraflar de ego birlikte mevcuttur. Tığ ona de güvenerek… Başkaca Takatli Yavuz Mir, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ olarak geçiyor. Biz, Bitlis’e beraber gittik. Bilcümle Güneydoğu’dahi Dayanabilen Güç Satma’le geziyorduk. Söz Misali sistem diyordu kim ‘Bu koca devletle iç içedir, bundan hiçbir özdek sokak, bu sağlamdır, dürüsttür’. Bizim rüfeka Mütehammil Yavuz’a giderken dedi kim ‘Ego bu adamı tanımıyorum’. Bu insan üstelik ortada tıpkısı öz yokken o dahi sırtını dönmüş. Ben, Sağlam Yavuz’a ulaşamadım.

İlk senelerde âdeta bize destek çıktılar, yani inkar etmiyoruz. Pandemi döneminde bize destek çıktılar, arıcılar serbestti. Laf şekere gelince, menfaate girince bu gelişim bozuldu.

BİZİ DOLANDIRDILAR: Bu adamın mağduruyuz. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar. Bugün öz evimize gidemiyoruz. Ego evime gittiğimde, hep arıcılar toplanacak, ‘bu dünyalık nerede’ diyecekler. Telefonlarımız da engellendi, karşılık vermiyor.”

Şeker Hastalığı alabilmek umuduysa TAHAP’a servet yatıran, 29 yaşındaki ataması yapılmayan öğretmen Remzi Balık üstelik konuya ilgilendiren ANKA’ya şu açıklamayı yaptı:

“MAĞDURİYETİMİZİ DUYAN YOK: TAHAP’la tahminî 2-3 yıldır iletişimiz bulunan. Bizim mağduriyetimizi duyan kimesne yok. Durumumuzu anlatmaya açıklama etmeye çalışıyoruz. Iri nukut toplandı. 16.03-17.03 2022 tarihlerinde tığ bu paraları TAHAP’a tasdik ettik. Ondan sonra TAHAP Genel Merkezi Ankara Şubesi’hangi aktarıldı. O gündür bu gündür bize benzeri hafta içerisinde hazırlık edecekleri şekeri etmediler. Tığ, mağduriyetimizi dile deklare etmek için Ankara’evet geldik. Izinli makamlarla görüştük. Akıbet kazanç mı bilmiyorum amma biz Diyarbakırlı üreticiler yerine sesimizi duyurmaya çalışacağız.

7 AY OLDU: Kısaca, bizim federasyonun 100 küsur üyesi var ve nazik çapta. Ego, bahar döneminde iki bin koloniyle devam ediyorum. Mustafa Sarıoğlu tarafından bize taahhüt edilen sıra hesabına getirilmedi. Yedi mahiye bire bir süre doldu. ‘Bugün yarın servet namına yatırılacak’ dedi, yatırılmadı. ‘Şeker Hastalığı tedariği yapılacak’ dendi, yapılmıyor. Biz, 400 TL şeker hastalığı tedariği karşılığında anlaştık. Bugün şekerin çuvalı bin 50 TL. Ego, baharat döneminde 200 çuvala 80 bin TL yazdırdım. Ben 80 bin TL ile 400 lira karşında şeker hastalığı almış olsaydım o param 600-700 bin TL mesabesinde ayrımsız rakama mukabele ederdi. Amma bu ölçü bize bir zamanlar yatırılmadığı üzere alacağım cirim 80 çuval.

Sonuç iki yıldır şekerin tedbir edilme noktasında teessürat çekiyoruz. Bin 500 kolonisi olan bir üretici, ilkbahar döneminde bunun bin kolonisini bayındır satar. Bin sömürge, 1 milyon mülk etmek. Geriye kalan 500 koloniyle hem temiz üretimi hem bile bal hasadı yapabilir. Bu bize tedbir edilmediği üzere ego, satmam müstelzim kovan sayısının yüzdelik 30’unu ancak satabildim.

Türkiye Arıcılık Birliği, şeker dağıtımlarını yaparken Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na sınırlanmış. Tığ İçişleri’hangi merbut federasyon olduğumuz amacıyla ortada hangi şeker hastalığı tedariği var. Ücretini ödediğimiz şekerin tedariğini istediğimizde ise yıldırma ediliyoruz. Bu sektörde TAHAP’a bildirme balaban darbeyi, filhakika TAHAP’ın genel başkanı kendisi vurmuştur. Ben, eskiden verilmesi müstelzim bu ahretlik şekerini alabilseydim doğrusu biz destek çıkmaya devam edecektik.

ELİ KOLU YARGIYA UZANIYOR: Toplumsal iletişim araçları hesaplarının hepsinden engelliyiz, çap tek şey kabul edilmiyor. Elimizde banka dekontlarımız kâin. Yazışmalar, fotoğrafları, ara sıra milletvekilleriyle yapılan geziler; hepsi mevcut. İçişleri Bakanlığı’na suç duyurunda bulunduk. Adana Yüreğir ilçe teşkilatı bünyesinde savcılığa suç duyurusunda bulunduk, nüsha teşkil etmesi için. Fakat Mustafa Sarıoğlu’nun, ne şekilde nail bilmiyorum, savcılıktaki dosyayı yavaşlattığı duyumunu aldık. TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden adisyon soracağız. Milletvekillerinin görevlerini unuttuğu yerde tığ, esasta milletvekillerine görevlerini hatırlatmaya geldik. Çünkü milletvekilleri, benim sesimi afişe etmek amacıyla burada. Bugün milletvekillerinden zar edisyon randevu alabiliyoruz. It Canlı Yavuz, TAHAP’ın içtimai medya hesaplarında fotoğrafı güzeşte milletvekilimiz. Mustafa Yel, desteği olan milletvekilimiz. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz amma açılışın olduğu dönemlerde destekleri olan milletvekillerimizden ricamızdır; Mustafa Sarıoğlu üzerine lazım tüm işlemlerin yapılmasını arzu ediyoruz. Milletvekilleri emreylemek, devletin kendisi emretmek. Devletin kendisi özlük üreticisine bunları yapanlara ağızsız kalıyorsa üretici hangi yapsın?

SERVET NEREYE GİTTİ: Yaklaşık 1 milyon 671 TL para bizim hesabımızdan geldi. Türkiye geneli düşünürsek 250-300 milyon yaklaşık, benzeri parayı geçiyor. Bu paranın nereye gittiğini, nerelerde kullanıldığını adli yollardan öğrenmeye çalıştık fakat yukarıdan mevrut emirler yüzünden müddeiumumilik dosyası yavaşlatıldığı için tığ o paraların şu anda nerelerde kullanıldığını bilmiyoruz. en üst aldığımız hikmet, bu paranın TAHAP Ankara Şubesi’ne geldiğidir. Ondan bilahare bu paranın nereye gittiği, nerede kullanıldığı tamamıyla muğlak.

ÜRETİCİ KORKUYOR: Tehditvari ifadeler şu anda yoğunlukta olduğu üzere üreticilerimiz diyor ki ‘Ego konuşursam acep bana bire bir özdek peki mu? Ruhsatım (arıcılık ruhsatı) halel edilir mi? İşim engellenir mi’ korkusuyla kimse gürültülü tart noktasında kip öne atılmıyor. TAHAP ülke ve kaza başkanlarına sesleniyorum. Doğru olduğunuz noktada susmanız size hiçbir şey getirmez. Sustuğunuz sürece Mustafa Sarıoğlu tarafından oyalanırsınız ve bu birçok sene sürer, biz dahi bilmiyoruz. Mustafa Sarıoğlu hakkında yapılması müstelzim bilcümle işlemleri meclisten dilek ediyoruz.”

SIMURG Veri Ajansı’na konuşan TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını ve paraların iadesi için dilekçesi göndermediklerini söyledi. Sarıoğlu, iddialara şöyle yanıt verdi:

“SİPARİŞLERİNİ GEÇ VERDİKLERİ İÇİN ALAMADILAR: Diyarbakırlı arıcılar, reddetme dilekçesini tığ ısrarla istememize karşın göndermediler. Binlerce insanın, unundan ahretlik şekerine kadar verdik. Bu hareketler, insanların mağdur edilmesine etken ediliyor. April ayına kadar ahenktar şeker ödemesi yaptık. Şeker alamamaları, ülkede yaşanan şeker hastalığı sıkıntısından kaynaklı. Diyarbakır’ın beş TIR şekeri var, ayrımsız TIR tır şekerlerini aldılar. Siparişlerini geç verdikleri üzere alamadılar, ondan sonra dahi ‘Başkanım tığ paramızı istiyoruz’ diye niteleyerek yavuklu tıpkı talepte üstelik bulunmadılar. 22 Eylül’e büyüklüğünde bizden şeker evet da dünyalık iadesi istemediler.

DIŞARIDAN SAKIM TEZEK ANLAŞMASI YAPTIK, İÇERİDEN ŞEKER HASTALIĞI ALDIK: Şekeri önceki TÜRKŞEKER’den aldık, henüz sonraları tedarikçi firmayla takasla aldık. Dışardan berduş tezek anlaşması yaptık, dâhilen şeker hastalığı aldık. Serencam bölümsel şekerimizi bile dağıtıyoruz. Ondan sonra bu ulus ne yapacak, düşkünlük ediyorum. Tığ, türel süreci başlattık.

METİN ÇETIN İLGİLİ MAKAMLARDAN ÇÖZÜYORDU: Pek Zor ile ilişkin biber dolması söylüyorlar. Mütehammil Güç, 15 yıldan bilahare arıcı çadırına giren ilk insandır. Temsil Karacadağ bölgesinde arıcılar yukarı çıkacaklar, orası ‘kapalı bölge’ zar edilmiş evet bile gönderme belgeleri bulunmayan. Ki aranıyordu? Kavi Çetin aranıyordu, ilişkin makamlardan çözüyordu.”Share: