“741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri” başladı

Kayı boyunun lideri, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinin bulunduğu Bilecik’in Söğüt ilçesinde anma etkinlikleri düzenlendi.

“741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri”nin evvel gününde, Ertuğrul Gazi Türbesi uğrunda “içtinap etmek nöbeti” değişiminin peşi sıra Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya ve beraberindekiler eliyle türbe ziyareti yapılarak yakarış edildi.

Türk Büyükleri Anıtı önünde bitmeme eden törende, Kızılkaya yoluyla çelenk bırakıldı. Ardından utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kızılkaya, programda, Kayı boyunun 400 çadırla Söğüt’te başladığı var olma mücadelesinin, bu coğrafyadan 3 kıtaya yaygın aşiretlikten dünyaya hükmeden tıpkı evren devletine erdiğini söyledi.

Büyük bir medeniyetin torunları olmaktan gurur duyduklarını belirten Kızılkaya, “Günümüzde halen bizlere ve umum Türk dünyasına esin olan Kayı’nın töresi, Edebali’nin öğretileri ve atamız Ertuğrul Gazi’nin yiğitliği yolumuzu aydınlatmaya bitmeme etmektedir. 741 yıldır geceli gündüzlü kutladığımız Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri’mizle Kayı’nın beyi Ertuğrul Gazi nezdinde umum Türk büyüklerimize olan saygımızı hep alay malay sunuyoruz.” dedi.

Halk oyunları ekibinin gösterilerini sunduğu etkinlikte, Kızılkaya ve beraberindekiler anadan görme pilav ikramı üzere kurban kesimi programına katıldı.

Törene, YANLIŞSIZ Parti Bilecik Saylav Haklı Yalpak, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Burak Veri, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bilecik Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Ahmet Gürses, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, İl Jandarma Komutanı Miralay Yenmiş Sandal, İl Güvenlik Müdürü Ertuğrul Namal, DÜRÜST Fırka İl Başkanı Serkan Saika ve çok sayıda hayat katıldı.

Etkinlik programı

Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri erte, Hükümet Konağı önünde Yörüklerin karşılanması, tören düzeni konuşmaları, halk oyunları gösterisi, Uyanık Genel Komutanlığı Mehterler Birliği gösterisi ve türbe ziyareti ile sürecek. Öğleden sonradan tören alanındaki etkinliklerde, karakucak güreş ekiplerinin müsabakaları gerçekleştirilecek. Ayrıca, Söğüt Cirit Oyunu Sahası’nda cirit müsabakaları, okçuluk ve atlı okçuluk gösterileri sunulacak. Tören alanında Yörüklerin etkinliklerinin sunumuna, Uyanık Umumi Komutanlığı Bandosu konseri, sanatçı Kıraç konseri ve abes fişek gösterisine meydan verilecek.

11 Eylül muamele sabahı merasim alanında Yörük grupları ve ahali oyunları ekiplerinin gösterileri, tören düzeni üyelerinin karşılanması, türbe ziyareti, Uyanık Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar Pervaz Eylem Timi ve Cingöz Tüfekli Hareketler gösterilerinin arkası sıra Ertuğrul Gazi Camisi ile Darülkurrası’nın açılışıyla izlence tamamlanacak.

Share: