6 ilde düzme belgeli dolandırıcılıkta 50 milyon dolarlık hastalıklı

MUĞLA merkezli 6 ilde, cali belgelerle dolandırıcılıkla ilgilendiren olarak gözaltına alınan 11 kişiden 10’u, Datça ilçesinde gönderme edildikleri adliyede geçkin tutuklandı. Dolandırıcılık boyutunun 50 milyon doları bulduğu belirtildi.

Datça Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla başlatılan sormaca kapsamında vatandaşları düzme belgeler, sahte banka teminat mektuplarıyla kurnazca erdemli değerdeki arsa ve tarlalarını satın alıp kurdukları paravana şirketler beyninde devrederek dolandıran şüpheliler için gözaltı kararı verildi. Muğla Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaşım Ofis Müdürlüğü ile Mali Suçlar Sektör Amirliği ekiplerince yapılan teknik ve fiziki takibin arkası sıra, sabık 9 Eylül’de Datça, Reze, Bodrum ve Milas ilçelerinin beraberinde İstanbul, İzmir, Ankara, Tekirdağ ve Gaziantep’te belirlenen adreslere eş anlı işler düzenlendi. Operasyonlarda ana ortaklık sahibi Belma Kuvancı (39) ile M.Y. (36), Ö.S. (30), M.Ç (31), N.T.( 37), F.C. (43), G.C. (41), O Y.(35), M.G. (33), M F. (43) ve Y.K. (34) gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda yapmacıklı sigorta belgesi, düzme banka teminat mektupları, dolandırılarak alınan tapular, düzme diplomat kimliği, 2 tabanca ile 52 mermi ele geçirildi. 6 ilde gözaltına alınan 11 bed, Datça’üstelik adliyeye irsal edildi. Şüphelilerden aralarından ana ortaklık sahibi Belma Kuvancı’nın de bulunduğu 10’u tutuklandı, M.F. ise adli kontrol şartıyla başıboş bırakıldı.

İKİ ŞÜPHELİ ARANIYOR

Soruşturma kapsamında 2 kişinin daha yakalanması üzere icraat sürerken, ayyarlık şebekesinin hedeflerine aldıkları kişilerin gayrimenkullerine değerlerinin haddinden fazla üstünde tekliflerde bulunup, kaparolar ödeyerek, artan miktarları ise, ‘yurt dışından mülk gelince ödeme yapacağız’ diye kandırarak dolandırdıkları belirlendi. Şebekenin bu yolla tahminî 50 milyon dolarlık tutkun yaptığı bildirildi.

Share: