Tekirdağ haberi | Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden ‘belediyeyi protesto’ alanı

TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi’nce serencam günlerde protestoların yapıldığı uray binası uğrunda eylem alanı oluşturulup, ‘Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni Protesto Alanı’ tabelası üstelik yerleştirildi. Büyükşehir Şehremini Paha Albayrak, “Hele gelip, itiraz etmek isteyenler veya öneri arz etmek isteyenler, bizim transparan belediyecilik anlayışımız gereği burada gamsız gereken sunumlarını, taleplerini yapabilirler, diyerek küşade meydanda bildirme ettik” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bakım binası, 19 Ağustos’ta, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle açıldı. Tören öncesi ve küşat sırasında belediyede çalışan DİSK üyesi yaklaşık 600 işçi, mülhak remiks talebiyle protesto gösterisinde bulundu. İşçiler, mülhak remiks talepleri yerine getirilene kadar eylemlerini sürdüreceğini açıkladı. Belediyenin uğrunda 6 Eylül’birlikte de kentteki servis şoförleri, Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kendilerinden bihaber kararlar alıp, plakalar çıkardığı ve karşılık tarifesi uyguladığı gerekçesiyle protestoda bulundu. Çerkezköy ilçesinden gelen minibüsçüler ise ilçe ile Tekirdağ beyninde nakliyat yazmak istediklerini ancak belediyenin cevaz vermemesi gerekçesiyle ihtarname eylemi yaptı.

‘PROTESTO ALANI’ TABELASI     Protestolar üstüne belediyenin çabucak karşısında bulunan yere, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Valör Albayrak’ın talimatı ile ‘Büyükşehir Belediyesi’ni Ihtarname Alanı’ oluşturulup, tabela yerleştirildi. Burada gazetecilere izah fail Başbuğ Albayrak, şunları söyledi: “Imdi burada hizmet yapacağız, bilcümle birimleri dahi buraya topladık amma haddinden fazla serbest ayrımsız alan. Elan etraflı tıpkı şekilde yerleşimin ara sıra bölümleri tamamlanmadı ama güzeşte aydan bu yana benzeri aydır hem iştirakçi arkadaşlarımızın remiks talepleri ile ilgili birtakım eylemleri oldu. Hele sayın umumi başkanımız geldiği devir de eylem olmuştu. Ego birlikte asla bu konuda aynı gücenme yoktur, imkânsız elhak, kâffesi beraber çalıştığımız arkadaşlarımız. Elan bilahare Çerkezköy’den J plakalar ile ilgilendiren rüfeka bu meydana birtakım taleplerle geldiler. Daha sonradan Çerkezköy minibüsçülerinin bazen talepleri oldu. Gelmek kim bu kadar degaje sahada birlikte bire bir alana gerekseme vardı. Ego bile bağımlı bizim gelişigüzel şeyimiz, bütün hizmetlerimiz kemiksiz ve şeffaftır. Böyle zahir benzeri sahada üstelik bağımlı şimdilik geçici namına elan bayındır bire bir vadi temin edene kadar şu herkes rahat aynı şekilde otursun, orada bir ‘Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni Ihtarname Alanı’ diye niteleyerek aynı meydan tayin ettik geçici adına şimdilik burasını. Özellikle gelip, itiraz etmek isteyenler yahut öneri sunmak isteyenler, bizim şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği burada rahatça gereken sunumlarını, müstelzim taleplerini yapabilirler, diye içtenlikle beyan ettik.”‘ART NİYETLİ DEĞİL’Eylemcilere cebin dal niyetli çalışma olmadığını söyleyen Başbuğ Albayrak, “Değişik yorumlara tek lüzum yok çünkü bizim bütün politikamız, bilcümle mesai sistemimiz ayan. Herkes demokratik hep gereği bizim sosyal demokrat anlayışımız gereği burada bütün herhangi bir nev gereğini yapabilir. Bağımlı kim hem say saatleri dahilinde bu koca tabi hem da normal yasalı çerçevede izin ahzetmek neredeyse. Gösteri yapanların banko kanuncu çerçevede yaptıklarına inanıyoruz. Burayı gerçekleştirme ettik; hem bizim ana binaya bile andıran, isteyenler gelip burada hem protestosunu hem bile tebriklerini yapabilirler” diyerek konuştu.’KİMSEYİ BAYRAM GİBİ DÜŞÜNCEM OLMAZ’

Alanın oluşturulmasıyla eylemcilerle orostopolluk geçildiği yönünde iddialar çıktığı yönündeki soru konusunda ise Başkan Albayrak, “Olur mu öyle öz? Asla. Bulutsuz söylüyorum; onlar benim emek arkadaşlarım, ihtimal birçoğunu birlikte Büyükşehir oluşumu başında ben aldım. Onlar hem kardeşlerimi hem yaş olarak bile çocuklarımız birlikte olur. Asla onları bu şekilde demek aklımdan de geçmedi. Bazı talepleri oldu, ben de bu taleplerin öz açımızdan olabilirlik miktarını belirledik ama anlaşamadık. Ağız Tatsızlığı sonrası burada noksan değil. İnşallah mümasil zamanda benzeri öğün değişik araya dirimlik, konuşuruz bir evolüsyon olur amma bu katiyen kimseyi bunmak, kimseyi kınamak kadar benzeri düşüncem olanaksız. Aksine ben gösteri eden işçi arkadaşlarımın, kendilerine bakarak yaptıkları eylemin yasal olması çerçevesinde, seçme ahit yanındayım” dedi.

Share: