33 almanak eşiyle 15 yıldır arka sırta vererek balık avına çıkıyor

33 yıllık eşiyle 15 yıldır sırt sırta vererek balık avına çıkıyor

Çalıştıracak eleman bulamayınca, 33 almanak eşiyle her devir balığa gidiyor

Barış Gölünün balıkçı çifti

ELAZIĞ – Elazığ’dahi diri Celalettin ve Ayten Öden çifti, 33 almanak avlu arkadaşlıklarına himmet arkadaşlıklarını üstelik ekledi. 15 yılını şube sırta veren Öden çifti, Barış Gölünde seçme dolaşma balık tutup aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde kıvrak Celalettin Öden 13 yaşından itibaren balıkçılıkla uğraşıyor. Babasından kalan mesleği sürdüren ve buradan kazandığı parayla da dünyaevine giren Celalettin Öden, evvel dönemlerde birlikte daima eleman çalıştırdı. Gelişigüzel çalıştığı işçilerin vazifeli olması yahut değişik işlere geçmesi zımnında ayrımsız süre tek başına balığa çıkmak zorunda küsurat Celalettin Öden’in eşi Ayten Öden, hanay arkadaşının o dönemlerde haddinden fazla yorulduğunu ayırt etti. Ayten Öden, eşine, gelişigüzel balık tutmaya gidebileceğini bu sayede birlikte elan az yorulacağını söyledi. 15 sene geçmiş ilk defa balık avına sâdır çift, halen sabahın ilk ışıklarıyla alay malay Sulh Gölünde balığa çıkarak ocak ekonomisine katkıda bulunuyor. Tuttukları balıkların kilogramını 25 liradan çevredeki restoranlara satan Öden çifti, 33 almanak birlikteliklerinin mutluluklarını yaşıyor.

“Kışın biraz zorlanıyoruz”

Evine kazançlı adına katkı uydurmak için bu işe başladığını tabir fail Ayten Öden, “Eşimin yanı sıra kimesne yoktu, bundan etraf ego de eşime müzaheret ederek balık tutmaya başladım. Sabahleyin 04.00 kabilinden kalkıyoruz. O sürede zamanımız evde geçiyor. 6 kadar göle gelip ağlarımızı göle bırakıyoruz. Arada Sırada gölde çadırda kalıyoruz. İşimizi seviyoruz. Yazın dümdüz olsa bile kışın zorlanıyoruz” dedi.

Sabahın erken saatlerinde kalkıp ağların başına gittiklerini nâkil Celalettin Öden ise “Ağlarımızda balık varsa göl kenarındaki restoranlara veriyoruz. Balıkları sattıktan sonradan akşam tekrardan göle gidip ağlarımızı seriyoruz. Bir Vakitler bizim yanımızda müteharrik elemanlarımız vardı. Elemanlarımız evet paralarını beş altı buluyordu evet dahi ayrıksı işlemler üstelik bulduktan bilahare bizim yanımızdan ayrıldı. Eleman olmaması dolayısıyla ego da mecburen eşimle bu işi yapmaya başladım. Ben 30 senedir bu mesleği yapıyorum. Eşimle üstelik yaklaşık 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Literatür 3 kamer pir oluyor ama sair mevsimler dahi çokça olağan olmuyor. Buranın kışları çokça üzücü bu nedenle arada sırada 10 çevrim balığa çıkmadığımız zamanlar oluyor. Bu sürede ağlarımızın eksikliklerini tamamlıyoruz. Henüz sonradan tekrardan suya dönüyoruz” diyerek konuştu.Share: