Vekil Varank, Gaziantep’te GAP Sulama Projeleri protokol imza törenine katıldı Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank???????, GAP Süfli Ölçekli Sulama İşleri Programı Gaziantep projelerinin protokol imza törenine katıldı.

Gaziantep Valiliğini müzakere fail Bakan Varank, Vilayet Izzetinefis Defteri’ni imzaladı, Ilbay Davut Gül ile görüştü.

Bakan Varank, henüz sonradan Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve GAP Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığı gelişim birliğiyle planlı GAP Bayağı Ölçekli Sulama İşleri Programı Gaziantep projeleri tören düzeni imza törenine geçti.

Burada mütekellim Icra Vekili Varank, Gaziantep’e derece katacak projelerin açılışını boşaltmak için kente geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle gelişigüzel Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yerel kalkınmadan birlikte mesul nezaret konumuna geldiğini anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Bu ne söylemek? Biz kalkınma ajanslarımızla bölge kalkınma idarelerimizle şehirleri, antrparantez ilçeleri değerlendiriyoruz. O şehirlere, o ilçelere projeler geliştirip yerel paydaşlarımızla birlikte bu projeleri hayata geçiriyoruz. Tarım kenti olan Gaziantep’in tarımda im kalitesini artıracak mefret bir sulama projesindeyiz. Daha geçmiş Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey sulamalarının yenilenmesiyle ilgili hem Başkanımız, Valimiz bize gelmişlerdi. ‘GAP’tan bu projeyi destekleyebilir miyiz? Bu bölgedeki çiftçilerimiz alelhusus bu sulama kanallarının yenilenmesine gerekseme duyuyor’ demişlerdi. Biz de GAP İdaremizle bu projeyi çalıştık. İnşallah, burada 75 milyon teklik tıpkı projeden bahsediyoruz, bunun 60 milyon lirasını GAP İdaresi adına biz karşılıyoruz, burada 103 bin dekar yerey makul benzeri şekilde sulanmaya başlayacak. Oradaki çiftçilerimiz oradaki ürünlerini artıracaklar. Tarımsal mülhak değeri artırmış olacağız. İnşallah bunun yanında değişik sulama projelerini Komutan ve Valimizle çalışıyoruz. Bu projeleri desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

Gaziantep’e hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını nâkil Varank, kendisini Gaziantep’te gönüllü hemşehri adına değil birincil hemşehri adına gördüğünü belirtti.

Gaziantep’in envestisman ve bakım konusunda iyice şeyleri hak ettiğini dile getiren Varank, “Burası şimdiye kadar talih ekonomisine verdiği katkıları önümüzdeki dönemde katlayarak sürdürme potansiyeline ehil tıpkısı şehrimiz. Onun amacıyla burada yapılan her bir envestisman misliyle mülhak ayar olarak hemşehrimize dönüyor. Bu 75 milyon liralık sulama projesi şiddetli güzel olsun.” dedi.

Ilbay Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Şahin ve GAP Dairesi Başkanı Dr. Hasan Maral aracılığıyla protokole imza atıldı.

Programa, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, sakat Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Öğür Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, MHP Gaziantep İl Başkanı Cahit Sokak, Gaziantep Tecim Odası Başkanı Tuncay Saika ile ilgililer katıldı.

Share: