Vekil Ersoy, Hars Yolu Festivallerini ve tarihi kitap konusundaki mücadeleyi anlattı Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Diyarbakır Uğur Hars Festivali, herhangi bir kalem etkinliğin olduğu ayrımsız tertip. İçinde piyes, çağcıl sanatlar, Türk folk müziği, işporta alanları, ecnebi konferans kurumlarının katılımı var.” dedi.

Habertürk Asıl Haber’de gündemdeki konuları değerlendiren Ersoy, Hars Yolu Festivalleriyle halkı sanatla ağır sıklet bire bir şekilde buluşturmak istediklerini, ayrıca sanata ve sanatçılara destek vermeye çalıştıklarını söyledi.

Festivallerin düzenlenen şehirlere üstelik konuşu namına yardım sağladığına belen eden Ersoy, bu durumun turizm sektörüne de olumlu sorumluluk ettiğini anlatım etti.

“Firez Varlıkları Umumi Müdürlüğünün sunu vahim bütçe kullandığı yıl 2022”

Ersoy, bakanlık yerine turizmden elde ettiklerinin çoğunu ekin ve konuşma yatırımlarına kullandıklarını belirterek, “Şu dönemde söz gelişi Firez Varlıkları Umumi Müdürlüğünün bildirme pahal bütçe kullandığı sene 2022. Yani geçmişe de bakıyorum, on paralık bu büyüklüğünde bütçe ayrılmamış.” dedi.

Gelecek sene Ekin Yolu Festivallerinin 10’a çıkacağını aktaran Ersoy, Beyoğlu ve Payitaht Ekin Yolu Festivallerinin çıktı yılda ayrımsız posta düzenlenerek, 23 dönüş süreceğini kaydetti.

Adana ve İzmir’da düzenlenecek festivallerden dahi bahseden Nazır Ersoy, 8- 16 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Diyarbakır Uğur Hars Festivali rotasının 2 kilometrelik tıpkısı kez olduğunu söyleyerek, ” Herhangi Bir türlü etkinliğin olduğu tıpkı organize. İçinde seyretme, modern sanatlar, Türk folk müziği, sergi alanları, yabancı görüşme kurumlarının katılımı var. Çocukları üstelik kapsayan çalışmalarımız var. Zira biz rastgele konuda herkesin katılabileceği tıpkısı düzlem görüntülemek istiyoruz.” diyerek konuştu.

“Anlaşılan Türkiye’nin yer çok ziyaretçi düzlük kütüphanesi olacak”

Türk turizm sektörünün Kovid-19 salgınından en az etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkati çekici Mehmet Nuri Ersoy, 2022 yılını turizm geliri namına çok mebzul benzeri noktada kapatacaklarına dikkati çekti.

Ersoy, yenileme süreci devam eden Rami Kışlası’na üstelik değinerek, şu bilgileri verdi:

“Mecmu 36 bin metrekare. Bunun tahminî 27, 28 bin metrekaresi tarihi yapı, ansız kalanı da yeni yapılan, yapılıyor, oluyor. Tabiatıyla çokça nazik aynı kısmı devir süresince namevcut reşit. Biz burada hem yenileme hem yeniden kurma yapıyoruz. Bittiği ant İstanbul’un en nazik kütüphanesi olacak. Mahsus Türkiye’nin genişlik çokça ziyaretçi düz kütüphanesi birlikte olacak. Ayrıksı kütüphanelerimizden değişik tasarlandı.”

Kışlada gelişigüzel yaştan gruba hususi kütüphaneler tasarlandığının altını çizen Ersoy, 51 metrekarelik dahi millet bahçesi kurulduğunu anlattı.

Tarihi im kaçakçılığı üzerine ise Ersoy, sonuç 20 yılda 9 bin 36 tarihin eserin Türkiye’ye getirildiğini belirterek, son dönemde yapılan protokollerle, sıkı takiplerle gizil yayın alıcılarını yıldırdıklarını söyledi.

Mehmet Nuri Ersoy, bu sene ise 800 binden fazla tarihin eserin güvenlik kuvvetlerince yakalandığını belirterek, sözlerini, “Tığ bu savaşta çokça duruluk kaydettik. Halkımız bu işin bilincine vardı. Yeryüzü ufak aynı (definecilik) olduğu zaman güvenlik güçlerine bildiriyor. Henüz mülk yerinde çıkarken, engelleme olunabiliyor. Habersizce kazılara karışan oluyoruz. 7 binden aşkın üstelik çaktırmadan kazıya müdahale ettik.” diyerek tamamladı.

Share: