VEKIL ARISTOKRAT, İZMİR’DE SARSINTI HABERİNİ ALDIKTAN SONRA YAŞADIKLARINI ANLATTI

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, İzmir’birlikte hareket olduğu haberini aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı saat 03.45-03.50 üzere aradığını belirterek, ‘Kendileri, ‘Giderseniz ongun evet’ dedi. ‘Milletimiz, dallar ürkmüştür. Bu vesileyle orada devletin bulunmasında yarar vardır’ dedi. Biz dahi, 1 saat içerisinde oraya anlama ettik’ dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hak sakat Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun Adapazarı’nda merhum eşinin adının yaşatılması üzere yaptırdığı Zümrüt Müftüoğlu Familya Esenlik Merkezi’nin açılışına katıldı. Törene Icra Vekili Aristokrat ile birlikte Sakarya Valisi Tehlikeli Oktay Yaya Kaldırımı, Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Makro, CHP Takım Başkanvekili Engin Özkoç, İsmail Müftüoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Törende mütekellim İsmail Müftüoğlu, Tabii insanlar fanidir, payidar olan bıraktıkları eserlerdir. İnsanoğlu bu fani dünyada eline geçirdiği imkanları yemeden içmeden zat nefsi üzere değil, punt buldukça başkalarına üstelik bu hizmetleri sunmakla mükellef olduğu inancına eş tıpkı ağabeyinizim ego. Zımnında, benzeri eser meydana gelmiştir. Bunun sahibi biz değiliz, Allah lütfetti, biz vasıta olduk. Bugünkü bu kitap, hepinizin gayreti ile bir araya geldi dedi.

‘1 SAAT İÇERİSİNDE İZMİR’E İNTİKAL ETTİK’

İzmir’birlikte meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremi bili almalarının peşi sıra yaşananları anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bu akşam sabaha cebin 03.29’da İzmir’da 4.9 büyüklüğünde aynı yer sarsıntısı oldu. AFAD başkanımız aradılar, ego de müstacelen telefona yanıt verdim. Umumi durumu aldıktan sonra nadir Cumhurbaşkanımızı 03.45-03.50 kabil arayarak bilgi sunma ettim. Dedim kim, ‘Burada bire bir yer sarsıntısı oldu. İzmir’da’ dedim. Kendileri, ‘Giderseniz bol evet’ dedi. ‘Milletimiz, torunlar ürkmüştür. Bu vesileyle orada devletin bulunmasında kâr vardır’ dedi. Tığ de, hem AFAD başkanımızla, hem ilgili umum müdür arkadaşlarımızla, ilişik milletvekili arkadaşlarımızla bu arada 1 saat içerisinde oraya derk ettik. Bu bire bir saati şunun üzere söylüyorum. Bu iş çok bulunmaz ayrımsız maslahat. Türkiye o arkaç geldi kim, burası zelzele nâkil, depremin acılarını kıpırdak ve seçme afette tanık olduğum kadar depremi yaşadığı zaman insanların nereye koşuşturdukları belli sıfır, kıyametle dünya ortada bire bir tıntın hisseden ve bire bir zamanda yüzündeki endişeyi ve ümitsizliği herhangi bir haliyle anlayabildiğimiz benzeri tabloyla beşer cebin karşıyadır. Çocukluğumuzdan beri hepimiz şurası duyduk. Siyah beyaz zehir televizyonlar tamam, mikrofonlar uzanır. İnsanlar çaresizdir. Büyüklük günler bilahare gider. Çünkü arada bir tepkiden korkar, bazen tıpkı yüklülük oluşabileceğinden endişe kırat. Türkiye özellikle bu tecrübeleri ve bu acıları yaşadıktan sonradan, 21’inci yüzyılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Simav ve Van depremleri dahil başlamak üzere, ‘Nerede bu devlet’ lafını söylettirmedi diye niteleyerek konuştu.

‘SON 4 YILDA DÜNYADA BILDIRME HADDINDEN FAZLA İNSANİ YARDIM IŞLEYEN ÜLKEYİZ’

Türkiye’nin yetersiz dışında yaptığı yardımlardan bahseden Vekil Soylu, AFAD Başkanımız 2 kamer ilk Lübnan’a gitti. Lübnan’dahi bir nice temasta bulundu. Milletimizi haddinden fazla seviyorlar. Bizim onlarla başka tıpkı kardeşliğimiz var. Orada bizi şöyle tanım ediyorlar. Denizin ardındaki iyilikler ülkesi, denizin ardındaki iyilikler milleti, denizin ardındaki iyilikler lideri. Bunlar olağan elde edilecek tarifler değil. Hiçbirisi değil. Sabık yıl Afganistan’de Taliban geldi. Yoksulluk var, kış var. Oturduk, tüm sivil sosyete örgütleriyle ‘Acaba bu insanlar bu kışı şüphesiz geçirecek’ diye niteleyerek düşünüyoruz. Tıpkı takım tartışmalar yapılabilir, amma şurası ifade edeyim, güzeşte yıl o tarihten itibaren sonsuz Afganistan’a sıhhat trenlerimiz gidiyor. Oradaki insanlara, orada bulunanlara, oradaki yoksullara. Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde dünyanın hiçbir yerini bekâr bırakmayan nazik benzeri milletin evlatlarıyız. Serencam 4 yılda dünyada arz çok insancasına yardım yapan ülkeyiz. Tığ Amerika’dan varlıklı değiliz. Almanya’dan bile zengin değiliz. Ama hayrı, mazluma umum uzatmayı bilen iri bire bir milletiz. Bu bize ecdadımızın mirasıdır. Bu bize bırakılan iri benzeri emanettir dedi.

Share: