Uşak’ta, “Yaşa Buzağılar Gülsün Yüzler Projesi” tanıtıldı

Sosyal Gelişmeyi Tutma Programı (SOGEP) kapsamında yüzde 80’i Zafer Kalkınma Ajansı, yüzdelik 20’si de Yardımcı Valiliği İl Özel İdaresi tarafından sağlanan hibeyle hayata geçirilen “Yaşasın Buzağılar Gülsün Yüzler Projesi’nin lansman toplantısı yapıldı.

Vali Turan Ergün, Nuri Şeker Hastalığı Fabrikası Derinti Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, projeyle “uç” olarak üstelik tanıdık yeni doğum yapmış ineklerden sağılan evvel sütün (kolostrum) türap haline getirilip paketleneceğini ve buzağıları üzere üreticilere verileceğini anlatım etti.

Ergün, buzağı ölümlerini azaltmayı hedefleyen projenin toplanmış maliyetinin 1 milyon 393 bin teklik olduğunu belirterek, üreticilere balkı olmasını diledi.

Yardımcı İl Ekincilik ve Orman Müdürü Vekili Halil İbrahim Gürcan, proje ile tamam bölgeye bakım vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Utku Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Veli Oğuz üstelik projenin paydaşı olmaktan mutluluk duyduğunu anlatım etti.

Toplantıda, Çeltek İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekim Osman Cengiz ile Uludağ Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Kahraman Kaçar, projeye ilişik tike yaptı.

Share: